ra iltihabı mücadele gıdalar

Romatoid artrit (RA) olan kişiler hastalık ile gelir hepsi çok iyi iltihabı ve ağrıyı biliyorum. durumu davranır hayır “RA diyet” var olmasına rağmen, bazı gıdalar vücuttaki iltihabı düşürebilirsiniz. onlar sizin için iyi bir konum çünkü, bu gıdalar – meyve ve sebze, kepekli tahıllar, zeytinyağı, balık dahil – daha iyi bir genel hissetmenize yardımcı olabilir.

: Gıdalar O Yardım RA

RA İnsanlar eklemlerin astarı zarar bağışıklık sistemlerine sahip. Bu hasar, kronik enflamasyon, sertlik ve ağrıya neden olur.

zeytinyağı, balık, yeşillik ve diğer sebzeler gibi – – Araştırma Akdeniz diyet lezzetli yemekleri gösteren tüm vücut için iyidir iltihabı, düşürebilirsiniz.

RA olan kadınların bir çalışmada, (2 ay bu şekilde ve ate) Akdeniz tarzı gıdalar pişirme bir sınıf aldı olanlar sınıf almadı olanlara göre daha az eklem ağrısı ve sabah tutukluğu ve daha iyi bir genel sağlık vardı.

Yeni başlayanlar için, menüye bu yiyecekleri ekleyin.

Bazı yağlar – özellikle omega-3 yağ asitleri – alt iltihabı.

Eğer doymuş yağ ve trans yağ yerine bunları kullanmak ne zaman onlar da “kötü” (LDL) kolesterol ve trigliserit azaltmak. LDL kolesterol ve trigliserid (kandaki yağlar) Yüksek seviyede kalp hastalığı için sizi riske. RA kalp hastalığı daha olası hale getirir olduğundan, sağlıklı kalp tutmak için her fırsatı almak istiyorum.

Somon, ringa, sardalye, hamsi ve omega-3 büyük kaynaklarıdır. Somon 3-ons porsiyon başına en fazla 2 gram, en çok vardır. Bu omega-3 yarısından daha yok çünkü, o overcook etmeyin. yerine sağlıklı yağ korumak için kızartma balık fırında veya ızgara.

Kalp Derneği haftada iki kez balık yeme önerir.

balık gibi değil mi? Ceviz, kanola yağı, soya fasulyesi ve omega-3 yağ asidi farklı türde bakımından zengindir. Veya takviyeleri hakkında doktorunuza danışın.

farklı renk meyve ve sebze yiyin: Bu size gerekli besinleri almak emin olmak için basit bir yoldur. yaban mersini, karpuz, havuç, ıspanak, soğan düşünün – Bütün gökkuşağı! meyve ve sebze kendi renk vermek doğal kimyasallar güçlü antioksidanlardır.