Donma

Soğuk algınlığı, cildin ve alttaki dokuların dondurulmasından kaynaklanan yaralanmadır. Önce cildiniz çok soğuk ve kırmızı olur, sonra uyuşuk, sert ve soluk renk alır. Frozbite parmaklar, parmaklar, burun, kulaklar, yanaklar ve çenelerde en yaygındır. Soğuk, rüzgarlı havalarda görülen cilt en çok donma eğilimindedir. Ancak, cebinde eldiven veya diğer giysilerle donması oluşabilir.

Donma işaretinin ilk aşaması olan Frostnip, kalıcı cilt hasarına neden olmaz. Çok hafif dereceli donmayı cildinizi ısıtmak dahil olmak üzere ilk yardım önlemleri ile tedavi edebilirsiniz. Tüm diğer donmalar cilt, doku, kas ve kemiklere zarar verebileceğinden tıbbi yardım gerektirir. Şiddetli donma olası komplikasyonları enfeksiyon ve sinir hasarını içerir.

Donma belirtileri ve bulguları

Frozbite parmaklar, parmaklar, burun, kulaklar, yanaklar ve çenelerde en yaygındır. Cilt uyuşması nedeniyle, başkasının işaret edene kadar donma ihtimali olduğunu fark edemezsiniz.

Frozbit birkaç aşamada oluşur

Ne zaman bir doktor görmelisin

Tecrübe ederseniz, donma belirtileri için tıbbi yardım isteyin

Ne yapabilirsin

Vücudunuzun üretilebileceğinden daha hızlı ısı kaybediyorsa, hipotermiden şüpheleniyorsanız acil tıbbi yardım alın. Hipotermi bulguları ve belirtileri arasında

Dondurma, deri ve altta yatan dokular dondurulduğunda oluşur. Donma olayının en yaygın nedeni soğuk hava şartlarına maruz kalma halidir. Bununla birlikte, buzla doğrudan temas, metallerin dondurulması veya çok soğuk sıvılar da olabilir.

Donmaya yol açan özel koşullar şunları içerir:

Aşağıdaki faktörler, donma riskini arttırır

Bu arada ne yapabilirsiniz

Donma komplikasyonları arasında

Donmaya neden olacak kadar şiddetli soğuk maruziyet de hipotermiye neden olabilir. Vücudunuzun sıcaklığı düştüğünde, kalp, sinir sistemi ve diğer organlar doğru çalışmaz. Tedavi edilmeden bırakıldığında, hipotermi sonunda kalbinizin ve solunum sisteminin tamamen başarısız olmasına ve ölüme yol açar.

Donma veya hipotermi olduğunuzdan şüpheleniyorsanız doktorunuzu arayın. Belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak, bir acil servise gitmeniz istenebilir.

Randevunuzdan önce vaktiniz varsa, tıbbi değerlendirmeye hazırlanmak için aşağıdaki bilgileri kullanın.

Soğuk algınlığı için, doktorunuza sorması gereken bazı temel sorular

İlk yardım bakımı

Sizinle ilgili olan diğer sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Randevuyu beklerken, uygun öz bakım önlemlerini alın;

Donma teşhisi belirtilerinize, semptomlarınıza, cildinizin görünümüne ve soğuk algınlığıya maruz kalmanıza bağlı olarak genellikle belirgindir.

Doktorunuz, donma şiddetini belirlemek ve kemik veya kasın hasar görüp görmediğini kontrol etmek için bir X-ray, kemik taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) testi gibi testler yapabilir. Hipotermi olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, dondurucuda sık görülen bir durum olan doktorunuz testleri de uygulayabilir.

Donma tedavisi, donma şiddetine bağlı olarak ilk yardım bakımı ve tıbbi tedavi içerir. Çok hafif dereceli donmayı (ilk duruş) ilk yardım önlemleri ile tedavi edebilirsiniz. Diğer tüm donmalar tıbbi yardım gerektirir.

Soğuk bölgelerde nazik bir şekilde ısıtın. Elleri veya ayakları ılık suda (99 ila 108 ° F (37 ila 42 ° C)) 15 ila 30 dakika boyunca ıslatın. Bir termometre bulunmuyorsa, suyun içine yaralanmamış bir el veya dirsek yerleştirerek test edin – sıcak değil çok sıcak hissetmelidir.

Tıbbi tedavi

Dondurucu deriyi doğrudan sobayla ısıtmayın, örneğin ocak, ısı lambası, şömine veya ısıtma yastığı gibi. Bunlar yanıklara neden olabilir.

Donma sonrası cildinize bakım yapmak

Tüm ilaçları (antibiyotik veya ağrı tıbbı) alınız – doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi. Daha hafif donukluk vakaları için tezgah üstü ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) alarak ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltın; yeniden ısınan yüzeysel donma durumunda, etkilenen bölgede günde birkaç kez aloe vera jeli veya losyon uygulayın Enflamasyonu azaltmak için Soğuğa ve rüzgara daha fazla maruz bırakmaktan kaçının: Donmuş ayaklar üzerinde yürümeyin, Doğrudan sıcağa maruz bırakmayın ya da alanı sürtünmeyin Geliştiren kabarcıkları kırmayın. Kabarcıklar bir bandaj gibi davranıyor. Kabarcıkların kendi başına kopmasına izin verin.

Frozbit önlenebilir. İşte size güvende ve sıcak kalmanıza yardımcı olacak ipuçları.

Doktorunu ziyaret et