Uyuşturucuya dayanıklı sıtma ile savaş

Rick Fairhurst ve diğerleri theernment Go Global

Keşif

Sıtma parazitinin yaşam döngüsü ile ilgili bir illüstrasyon görüntüleyin.

DIR, Yeni Sıtma Laboratuarını Açıyor, Küresel Ortaklığı Güçlendiriyor

Direniş Yayılıyor

Sıtma patojenezi ve insan bağışıklık birimi

Kamboçya’da Hükümet Kursiyerleri

Kristofor Langlais, NICHD, Catalyst için

Sıtma araştırmacısı Rick Fairhurst, çocuğu, Afrika nehir körlüğünü, Kara Ölüm ve diğer istilaları – ailenin ansiklopedisinin sayfalarında – karşılaştığında sadece beş yaşındaydı. Tüyler ürpertici fotoğraflar onu büyülemişti – ve bir kere okuduktan sonra hastalıkların yazılı tariflerini de yaptı. Fakat sıtmaya olan ilgisini tetikleyen şey damgasını toplayan hobiydi. Yedi yaşındayken sıtma taşıyan sivrisinekleri tasvir eden Dünya Sağlık Örgütü’nün 1962 tarihli pullarına rastladı. Bugüne kadar sıtmanın yok edilmesine yönelik küresel çabayı anan 2.000’i içeren 100.000’den fazla mühür toplamıştır.

Fairhurst, 2001 yılından beri sıtmaya ve neden olan parazitlere çalışıyor. M.D. ve Ph.D.’yi kazandıktan sonra. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) derece okuduktan sonra, dahili tıp alanında ve UCLA Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalıklarda klinik bir burs görevini tamamladı. Şimdi bir görev araştırmacısı, kariyerine Parlementik Hastalıklar Laboratuvarı’ndaki araştırma görevlisi olarak başladı. 2003’te Thomas Wellems’in Sıtma ve Vektör Araştırması Laboratuarında (LMVR) bir personel klinisyeni oldu. Fairhurst, belirli bir hemoglobin tipine sahip kişilerin ciddi sıtma gelişme eğiliminin daha düşük olduğunu gösteren bir çalışmaya öncülük etti.

Sıtma, kompleks, çok kademeli bir yaşam döngüsüne sahip tek hücreli ökaryot cinsi Plasmodium cinsinden bir parazitten kaynaklanır. Birkaç tür Anopheles sivrisinek paraziti insanlara bulaştırıyor. Enfekte sivrisinek kan eti elde etmek için insan etine ısırdığında mağdurun kan dolaşımına iğ biçiminde Plasmodium sporozoitler enjekte eder. Sporozoitler karaciğere giderek karaciğer hücrelerini istila ederler ve önümüzdeki beş ila 16 gün boyunca, karaciğer hücresi başına on binlerce merozoit oluşturmak üzere aseksüel olarak çoğalırlar.

Sonraki bir ila üç gün boyunca, merozoitler karaciğerden çıkıp kan dolaşımına yeniden girerler; burada konak immün sistemini önlemek, hücresel proteinleri beslemek ve aseksüel olarak emniyet içinde çoğalmak için eritrositleri (kırmızı kan hücreleri) işgal etmeye başlarlar. Enfekte eritrositler eritrosit istilasının tekrar tekrar atılmaya başlaması için merozoitleri bırakarak kopar. Ev sahibi kan dolaşımındaki binlerce parazitle enfekte olmuş hücreler sıtmanın tedavi edilmezse aylarca sürebileceği hastalık ve komplikasyonlarını tetikler.

Çevrim, bazı merozoitlerin gametositlere dönüşürken devam eder ve gametositler, sivrisinekler enfekte olmuş ev sahiplerine beslenirken emer. Gametositler, böcek bağırsağında cinsel üreme aşamasına girerler ve insana sivrisinek ısırıklarını enfekte edebilecek insan kaynaklı sporozoitler üretirler. Ve döngü devam ediyor. Her yıl yaklaşık bir milyon kişi sıtma nedeniyle ölmektedir, yüzde 85’i çocuktur; Sıtmadan kaynaklı ölümlerin büyük kısmı Sahra Altı Afrika’da gerçekleşir.

Nature’da yayınlanan Fairhurst 2005 bulgusu, C tipi hemoglobin, sıtma parazitlerinin ağır hastalığa neden olma özelliğini olumsuz etkiledi. Hemoglobin çeşitli çeşitlerle gelir; A türü en yaygın olanıdır. Ancak Batı Afrika’nın bir bölümünde, nüfusun dörtte birinde hemoglobin C için en az bir gen bulunur. En az bir hemoglobin C geni olan çocuklarda ölümcül serebral sıtma biçiminin oluşma olasılığı daha düşüktür.

Fairhurst ekibi nasıl olduğunu anladı. Parazitler, parazitlenmiş kırmızı kan hücrelerinin yüzeyini yapışkan hale getiren proteinleri üretir, böylece hücreler kan damarı duvarlarına yapışır ve kan dolaşımından arındırılmasını önler. Ancak C hemoglobin proteinin anormal dağılımına neden olur ve böylece parazitlenmiş kırmızı kan hücrelerini daha az yapışkan yapar (Nature 435: 1117-1121, 2005).

Fairhurst 2008 yılına kadar LMVR’nin Sıtma Patojenezi ve İnsan Bağışıklığı Birimi’nin şefi ve görev araştırması klinik araştırmacısı olmuştu. Bugün Plasmodium’un çeşitli türlerinin, özellikle Sahra-altı Afrika’da belirgin olan ölümcül Plasmodium falciparum’un ve Plasmodium vivax’ın (Asya ve Güney Amerika’da yaygın olan Plasmodium vivax) kötü amaçlı patojenik mekanizmalarını araştırmaya devam etmesi nedeniyle, o dünyayı dolaşıyor .

P. falciparum, karşılaştığı her hangi bir ilaca karşı direnç geliştirecek olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. 17. yüzyıldan beri bilinen ilk etkili sıtma tedavisi, cinchona ağacının kabuğundan türetilen bir bileşik olan kinin olmuştur. 1940’larda kinin daha etkili bir ilaç-sentetik ilaç klorokin ile değiştirildi. 1957 yılına kadar, klorokin dayanıklı Plasmodium, Tayland-Kamboçya sınırı boyunca ortaya çıkmış ve Afrika’ya yayılmış ve milyonlarca çocuğun ölümüne neden olmuştur. 1972’de Çinli bilim adamları, geleneksel Çin tıbbında sıtmayı M.Ö. 200 gibi erken bir tarihte tedavi etmek için kullanılan bir bitkiden elde edilen artemisinin keşfedildi. Fakat Artemisinin bile Plasmodium’un zekalısı için uygun olmayabileceğini düşünüyoruz.

Artemisine dirençli Plasmodium’un gelişimini önlemek veya en azından geciktirmek için, doktorlar hızlı etkili ilacı piperaquine gibi daha yavaş etkili ve uzun süren bir madde ile birleştiren artemisinin kombinasyon terapisini (ACT) uygularlar. Piperasquine kalan parazitleri ve belki de artemisine dirençli olanları kaldırır. Bugün ACT, sıtmaya karşı standart silah haline geldi. Ancak tarih kendini tekrar ediyor gibi görünüyor. Fairhurst ve meslektaşları Kamboçya-Tayland sınırında tekrar bulunan Kamboçyalı Pursat eyaletinde P. falciparum artemisinin direnişiyle ilgili ipuçları buldu.

Artemisinin direncinin ortaya çıkışı son derece endişe vericidir “diyen Fairhurst,” Şüphelerimiz doğruysa, Batı Kamboçya’daki parazitlerin artemisine daha az duyarlı hale geldiği bu bulgu, daha kötü bir şeyin habercisi olabilir.

Klorokin ve diğer anti-sıtma ilaçlarına karşı direnç, Kamboçya’dan Hindistan’a ve Afrika’ya yayılmıştır. Fairhurst, artemisine dirençli parazitlerin aynı yoldan geçebileceğinden korkuyor.

Bu bir zaman bombası; Tecrübeli sıtma araştırmacısı Nicholas White geçtiğimiz günlerde Reuters’e verdiği demeçle “milyonlarca Afrikalı çocuğu öldürme potansiyeline sahip” dedi. Mahidol Üniversitesi’ndeki tropikal tıp profesörü White, artemisinin- Dirençli suş.

Fairhurst, artemisine dirençli parazitlerin Kamboçya’nın ötesine geçip geçmediğini değerlendirmek için tüm dünyadaki hekim ve bilim insanlarıyla işbirliği yapıyor. Batı Afrika’da, o ülkede, Güneydoğu Asya’nın diğer bölgelerinde ve Mali’de test ve tedavi alanları kurduklar; burada sıtma hastalarına ACT tedavisi uyguluyorlar ve sıtma oranlarını ölçmek için düzenli olarak sıtma parazitleri için kan testleri yapıyorlar. Parazit izni. Yaklaşık bir yılda beklenen çalışma sonuçları, direncin nasıl ortaya çıktığına ve nasıl yayılabileceğine dair ipuçları sağlayabilir.

Fairhurst, “Artemisinin direncinin derecesi, ilaca dirençli parazitleri ortadan kaldırıp yayılmalarını önleyeceğimizde önemlidir” dedi. “Çaba, yeni ilaçları test etmek için bir in vitro [assay] geliştirme şansımızı artıracaktır.

Mali’de Bamako Üniversitesi ile 20 yıllık bir ortaklık kurdu ve 2002’de Bamako’daki Sıtma Araştırma ve Eğitim Merkezi’ni (MRTC) Uluslararası Araştırma Mükemmellik Merkezi (ICER) olarak belirledi. ICER programı, yüksek düzeyde bulaşıcı hastalık bulunan bölgelerde sürdürülebilir araştırma kapasitesi oluşturmaya yardımcı olur. Mali ICER, üniversitedeki son teknoloji laboratuarlar ve kırsal köylerdeki klinikler için ülke çapında destek sağlamaktadır. Buna ek olarak, ICER programı Mali’de ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akademik kurumlarda ve laboratuvarlarda düzinelerce genç Malian bilim insanı eğitmiştir.

Fairhurst ekibi halen Mali ICER ile Mali’de artemisinin direncinin ortaya çıkmasını izleyecek çok yönlü geniş bir klinik çalışmada çalışıyor. İnsanları enfekte olmuş sivrisineklerden korumak için sivrisinek geçirmez ağlar ve diğer önlemler kullanılıyor olsa da, sıtma vakalarının sayısı artmaktadır. Artemisine dirençli parazitlerin böyle ortamlarda ortaya çıktığı zaman araştırmacılar kesin değil.

Fairhurst ve diğer sivil araştırmacılar Kamboçya’da da sıtmaya karşı savaşıyorlar. 2005 yılından bu yana Phnom Penh’deki Parazitoloji, Entomoloji ve Sıtma Kontrolü Ulusal Merkezi ile işbirliği yapıyorlar. 2008’de, CNM, örnekleri hızla analiz edebilen yakın zamanda yenilenmiş sıtma araştırma laboratuvarını açtı. Theernment ayrıca eğitim değişimini ilgilendiren gönüllüler ve Kamboçyalı personeli desteklemekte ve laboratuvarda kendi kendini idame ettiren, yerel olarak yürütülen bir araştırma merkezi haline gelmekte yardımcı olmaktadır.

Fairhurst ve kursiyerler, hastaları tedavi etmek, klinik çalışmaları yapmak ve öğrencileri ve klinisyenleri laboratuvar tekniklerinde eğitmek için düzenli olarak Kamboçya laboratuvarına ve saha alanlarına gider. Ayrıca sıtma riski taşıyan 1100 kişiyi kapsayan beş yıllık bir araştırma da yürütüyor.

Tipik olarak, Fairhurst’un kursiyerler, alan verilerinin analiz edilmesine dönmeden önce üç ila dört ay boyunca sıtma-endemik bir ülkede çalışırlar. Ziyaret eden doktora sonrası bir köylü ve yerli Sri Lankan olan Chanaki Amaratunga 2007’de Fairhurst’le çalışmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi. “Hindistan’da iki yıllık bir postktan sonra insanlarla çalışmayı ve saha çalışması yapmaktan hoşlandığımı fark ettim” dedi. “Fairhurst’la çalışmak istediğim her şeye söz verdi.” Amaratunga Kamboçyalı meslektaşları ile çalışmaktan hoşlanıyor ve bir Kamboçya-Çin araştırma işbirliğini kolaylaştırmaya yardımcı oluyor.

Başka bir stajyer olan Erika Phelps, Amaratunga’nın çalışmalarına yardım ediyor ve parazit direnci üzerine kendi araştırma projesini sürdürüyor. “Eğitimimin önemli bir kısmı farklı sosyal ve kültürel normlara sahip hastalarla çalışmanın etik yönleri olmuştur” dedi. “Bunu gerçekten öğrenmenin tek yolu şantiyede çalışmaktır.

Mali’de hastalar kendilerini kliniklere götürüyorlar, ancak Fairham’ın ekibi, sıtma olan insanlara ulaşmak için Kamboçya’da kırsal bölgeye birkaç saat seyahat etmelidir. Hastalar, parazitler için kan tahlilini gerektiren klinik araştırmalara katılmak ve katılmak için sahaya taşınır. Ekip, kaba dağlık arazide yol koşullarının en kötü şartlarını yerine getirebilecek bir kamyon kullanıyor. Bir saha sahasından diğerine gitmek, yoğun yağışların sarım yollarına zarar verdiği günlerde, iyi bir günde yedi saat sürebilir; bu, 10 saatten fazla sürer. Laboratuar çalışmaları da zor. Teçhizat, reaktifler ve büro malzemeleri, sıklıkla ekiple birlikte gönderilir, bu nedenle dikkatli ön temizleme planlaması ve paketlenmesi çok önemlidir. Yerel bir tamir servisi yoktur, bu nedenle arızalı bir santrifüj veya hatta patlayan bir sigorta haftalarca veya aylarca çalışmayı erteleyebilir.

Denizaşırı tesislerin kurulması ve sürdürülmesi zor olabilir, ancak görevin hayati önemi ve USernment’un küresel sağlık gündeminin önemli bir parçasıdır.

ABD uyuşturucuya dirençli sıtmaya başarıyla direnmek konusunda kararlıysa, şahsen sıtma konusunda istekli ve istekli klinisyenlere ve bilim adamlarına önemli yatırım yapmalıdır “diyen Fairhurst,” saha görevlilerinin yerel yetkililerle işbirliği içinde kurulması ve çalıştırılması anlamına geliyor.

“Büyük Üç” bulaşıcı hastalıkların-sıtma, insan bağışıklık eksikliği virüsü enfeksiyonu ve AIDS ve tüberküloz- “sıtma çoğu doğumhanelerindeki beşinci doğum gününe erişmek isteyen masum çocukları öldürerek birinci katildir” “Dedi Fairhurst. “Hastalık, her yıl sayısız insanın hayatını yıkmaya devam ediyor ve bazen aynı insanları on yıllardır defalarca etkilemektedir.

Bu yazı, Theernment Catalyst’ın Mart-Nisan 2011 sayısında, cilt: 19 issue 2 pdf’de göründü).