lif dışarı roughs

Charlotte E. Grayson Mathis, M; 2003 16 Temmuz’da

Araştırmacılar, bir “kolon süpürge.” Lif olarak adlandırılan kepekli ve diğer lif açısından zengin gıdaların uzun, lifli ipliklerini kanser -causing maddelerin üzerinde yakaladı ve bağırsakların dışarı onları hustled bir ağ örgüsü kurdu. Bu mantıklı. Birkaç doktorlar öneriler tartışmalı.

Sonra ivme yavaşladı başlıkları geldi. yaklaşık 90.000 kadının katıldığı bir çalışmada lif, tüm sonra besin veliahtı olmadığını gösterdi. Bir gün lif yaklaşık 28 gram yiyen kadınların Tıp New England Journal of 21 Ocak 1999 sayısında yayınlanan araştırmaya göre, 8,5 gramdan fazla yiyenlere göre daha kalın bağırsak kanserine yakalanma herhangi azdır.

Birlikte Lancet 3 Mayıs 2003 sayısında yayınlanan daha fazla çalışma, geldi. Sadece bu iki çalışmalar yüksek lifli diyetler yemek insanlar% 25 daha az kolon kanserine yakalanma olasılığı olduğunu göstermektedir.

Şaşılacak bir kamu karıştı. Ama henüz o yüksek lifli tahıl atmak yok. Yumuşak, beyaz ekmek o somun satın alma kapalı tutun. Fiber pek çok ciddi sağlık sorunları, özellikle kalp hastalıklarına karşı nöbet yapar. Bu araştırma kanıt açıktır. Nitekim, 27 Ekim yayınlanan bir çalışmada, Tıp Derneği Dergisi’nde 1999 sorunu, lif yiyen genç yetişkinler daha düşük kolesterol düzeyleri, düşük kan basıncı vardı ve aşırı kilolu olmak ve diyabet geliştirme olasılığı daha düşük olduğu bulundu.

Araştırmacılar çoğumuz şimdi tüketmek kadar fiber iki katı yemek olması gerektiğini söylüyorlar. ortalama günlük alım miktarı sadece 12 gram, ama biz kira lif 25 gram yemelidir.

Bu lif yönünden zengin besinler ile diyet ambalaj anlamına gelir. Küçük bir porsiyon – bir fincan – Üzüm Bran lif 7 gram verir. Öğle yemeğinde vejetaryen biber bir kase lif fazla 7 gram sağlayan böbrek fasulye bir fincan ile, günlük toplam ekleyebilirsiniz. Bazı sebze ve meyvelerin Şekil – ve belki de bir lif takviyesi sizin suyuna serpilir – ve günlük hedefe toplantı için yolda konum.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba