Gelnique

Gelnique nedir?

Gelnique, sık veya acil idrara çıkma ve idrar kaçırma (idrar kaçağı) gibi aşırı aktif mesanenin semptomlarını tedavi etmek için kullanılan çabuk kuruyan, renksiz bir topikal jel.

Gelnique, bu ilaç kılavuzunda listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Kontrolsüz dar açılı glokoma, midenizde veya bağırsaklarda bir tıkanıklığa sahipseniz veya idrara çıkamıyorsanız, Gelnique’yi kullanmamalısınız.

Önemli bilgi

Gelnique kullanmadan önce, idrara çıkma sorunları, glokom, karaciğer veya böbrek hastalığı, miyastenia gravis, şiddetli kabızlık, ülseratif kolit veya diğer bağırsak rahatsızlığı, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) veya yavaş sindirim varsa doktorunuza bildirin.

Gelnique’i uyguladıktan sonra banyo yapmayın, duş yapmayın, yüzmeyin, sıcak küvet kullanmayın veya en az 1 saat kuvvetli egzersiz yapın.

Jel tamamen kurutulduktan sonra işlenmiş cilt bölgelerini kıyafetlerle kaplamak en iyisidir. Bu, bu ilacın diğer cildinize veya diğer insanlara verilmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Gelnique jel yanıcıdır. Açık alevin yakınında bulunmaktan kaçının ve cildiniz üzerinde jel tamamen kuruyuncaya kadar sigara içmeyin. Bu ilaç bulanık görme yaratabilir ve düşüncelerinizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Sürerken ya da dikkatli olmanızı ve net olarak görebilmenizi gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olmanız gerekir. Alkol içmek Gelnique’nin bazı yan etkilerini artırabilir.

Bu ilacı almadan önce

Egzersiz sırasında ve sıcak havalarda aşırı ısınmaya veya dehidrate olmamaya özen gösterin. Gelnique kullanırken kendinizi sulanmaya devam etmek için bol miktarda sıvı tüketin.

Eğer oxybutynin’e alerjiniz varsa Gelnique’yi kullanmamanız gerekir.

Tedavi edilmemiş veya kontrolsüz dar açılı glokom

Sindirim sisteminizdeki bir blokaj (mide veya bağırsaklar); veya

İdrarı azalttıysanız veya idrar yapamıyorsanız.

Gelnique’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

Glokoma

Karaciğer veya böbrek hastalığı

myastenia gravis

Ağır kabızlık

Büyümüş prostat

Ülseratif kolit gibi bir bağırsak hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) veya yavaş sindirim gibi mide rahatsızlığı; veya

Mesanenizi boşaltmada sorun yaşıyorsanız.

Gelnique’nin doğmamış bir bebeğe zarar vermesi beklenmiyor. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Oksibutinin topikal maddenin sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Gelnique’yi doktorunuzun yaptığı gibi kullanın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Gelnique, mide, üst kol, omuz veya uyluğunuzdaki cilde uygulanabilir. Jeli, her kullanışınızda bu cilt bölgelerinin herhangi bir yerine farklı bir yere uygulayın. Jeli iki gün arka arkaya aynı cilde uygulayın.

Gelnique’yi nasıl kullanmalıyım?

Bu ilacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Ayrıca, hafif bir sabun veya temizleyici kullanarak, tedavi edilecek deri bölgesini yıkayın. Gelnique uygulamadan önce cildin tamamen kurumasına izin verin.

Mühürlü Gelnique paketini yırtın ve içeriğin tamamını elinize boşaltın. Paketi doğrudan tedavi alanına boşaltabilirsiniz. Her bir Gelnique paketi bir kullanım içindir. Boş paketi, çocukların ve evcil hayvanların alamadığı bir yere atın.

Jeli, her kullanışınızda bu cilt bölgelerinin herhangi bir yerine farklı bir yere uygulayın. Jeli iki gün arka arkaya aynı cilde uygulayın.

Jel, kısa bir süre traş edilen deride, açık yaralarda, yara izi, dövme veya tahriş olmuş veya kırılmış cilde uygulamayın. Göğüslere veya genital bölgelere başvurmayın.

Bu ilacı uyguladıktan sonra banyo yapmayın, duş yapmayın, yüzmeyin, sıcak bir küvet kullanmayın veya en az 1 saat kuvvetle egzersiz yapın.

Jel tamamen kurutulduktan sonra işlenmiş cilt bölgelerini kıyafetlerle kaplamak en iyisidir. Bu, bu ilacın diğer cildinize veya diğer insanlara verilmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Tedavi görmüş bir cilt bölgesi ile bir başkası temasa girerse, temas alanını hemen sabun ve su ile yıkamalısınız.

Gelnique jel yanıcıdır. Açık alevin yakınında bulunmaktan kaçının ve cildiniz üzerinde jel tamamen kuruyuncaya kadar sigara içmeyin.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız sürece cevapsız dozu uygulayın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Aşırı doz belirtileri huzursuzluk, çınlama hissi, ateş, düzensiz kalp atış hızı, kusma ve idrara çıkma ya da az çalışma içerebilir.

Bu ilacın gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza gelmesini önleyin. Bu gerçekleşirse, su ile durulayın.

Bir doz özledimse ne olacak?

Gelnique ile tedavi etmeyi planladığınız cilde losyonlar, tozlar veya yağlar uygulamaktan kaçının. Bu diğer cilt ürünleri, cildinizin oksibutinini emici hale getirmesini zorlaştırabilir ve iyi çalışmayabilir. Gelnique jelini, güneş kremi ile tedavi edilen deriye uygulayabilirsiniz.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Gelnique bulanık görme, uyuşukluk veya baş dönmesine neden olabilir. Sürerken ya da dikkatli olmanızı ve net olarak görebilmenizi gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olmanız gerekir.

Alkol içmek Gelnique’nin bazı yan etkilerini artırabilir.

Gelnique kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Egzersiz sırasında ve sıcak havalarda aşırı ısınmaya veya dehidrate olmamaya özen gösterin. Gelnique terlemeyi azaltabilir ve inme sıcağınıza daha yatkın olabilir.

Gelnique’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Gelnique kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Gelnique yan etkileri

Az veya hiç idrar yapma

Karışıklık, halüsinoasyonlar

Kusma, şiddetli mide yanması veya üst karın ağrısı

İdrar yaparken ağrı ya da yanma; veya

Dehidrasyon belirtileri – çok susamış veya sıcak hissi, idrara çıkma, aşırı terleme veya sıcak ve kuru cilt hissi.

Ortak Gelnique yan etkileri şunları içerebilir:

kuru ağız

kuru gözler

Bulanık görüş; veya

Kızarıklık veya hafif bir cilt tahrişine neden olabilir.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Bu ilacı uykunuzu sağlayan diğer uyuşturucularla kullanmak bu etkileri kötüleştirebilir. Gelnique’i uyku ilacı, narkotik ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbetler için kullanmadan önce doktorunuza sorun.

Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Bir antihistamin içeren soğuk algınlığı veya alerji tıbbı

Parkinson hastalığı için ilaç

Aşırı mide asidini, mide ülseri, bulantı hastalığı veya irritabl barsak sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar

Bronkodilatörler – aklidinyum, ipratropium veya tiotropium

Kemik alendronat, etidronat, ibandronat, pamidronat, risedronat, tiludronat, zoledronik asit gibi osteoporoz veya Paget hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar; veya

Diğer mesane veya üriner ilaçlar – darifenasin, fesoterodin, oral oksibutinin, tolterodin, solifenasin.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere, oksibutinin topikal ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

3.01.2015-08-31, 11:30:52 AM.

Gelnique hangi diğer uyuşturucuları etkiler?

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Gelnique (oxybutynin)

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Aşırı aktif Mesane oxybutynin, Myrbetriq, VESIcare, tolterodin, Ditropan, Detrol, Toviaz, Botox

İdrar İdaresi Oksibütin, VESIcare, tolterodin, Ditropan, Detrol, Toviaz, Enablex, Detrol LA

Disüri oksibutinin, Piridyum, fenazopiridin, Ditropan, flavoksat, Ditropan XL, Urispas