Gadofosveset (enjeksiyon yolu) açıklaması ve marka isimleri

Gadofosveset kontrast ajanıdır. Manyetik rezonans anjiyografide (MRA), kan damarlarının (arterlerin) net görüntüsünü elde etmek için kullanılır. MRA taraması özel bir tanı yöntemidir. Vücudun belirli bölgelerinde kan damarlarının resimlerini veya “resimlerini” yaratmak için mıknatıslar ve bilgisayarlar kullanıyor. Gadofosveset, bir gadolinyum tabanlı kontrast ajan (GBCA) ‘dir.

Gadofosveset, kan damarlarındaki problemleri (örneğin, damar tıkanıklığı) teşhis etmek için MRA öncesi enjeksiyonla verilir.

Bu ilaç sadece bir doktorun direkt denetimi altında veya bir doktorun gözetiminde kullanılmalıdır.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çözüm

Çocuk popülasyonunda yaş ile gadofosfet’in etkileri arasındaki ilişki hakkında uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Alerjiler

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, gadofosfet’in yaşlı insanlardaki kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir ve bu da gadofosfet alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirebilir.

Pediyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size bu ilacı verecektir. Bu ilaç, MRA taramasından hemen önce damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Derinin yanması veya kaşınması, deride kırmızı veya koyu renk lekeler, ciltte şişme, sertleşme veya sıkma, eklem sertliği, kollarda ve bacaklarda sınırlı hareket alanı, deride kızarıklıklar veya kaşıntı varsa derhal doktorunuzla görüşün. Kalça kemiği veya kaburgalar veya kas güçsüzlüğü. Bunlar nefrojenik sistemik fibroz (NSF) adı verilen çok ciddi bir hastalığın semptomları olabilir.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Karışıklık, baş dönmesi, baş dönmesi, deri döküntüsü, kaşınma, terleme, yüz, dil ve boğazda şişme, nefes darlığı veya göğüs ağrısı aldığınızda doktorunuza veya hemşiresine derhal söyleyin. Tıp.

Bu ilaç QT uzatma adı verilen bir durum gibi kalp ritmini değiştirir. Bazı hastalarda kalbin atış şeklini değiştirebilir ve bayılma veya ciddi yan etkilere neden olabilir. Hızlı, darbe çeken veya düzensiz kalp atışları gibi kalp ritim problemleri belirtileri varsa doktorunuzla hemen temasa geçin.

Hafif, yanan ağrı, sıcaklık veya soğukluk hissi veya enjeksiyon yerinde kızarıklık varsa derhal doktorunuza bildirin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.