Furomid m.d.

Terapötik Sınıf: Kardiyovasküler Ajanlar

Furomide M.D.

Farmakolojik Sınıf: Diüretik, Döngü

Furosemide, loop diüretik veya “su hapları” adı verilen bir grup ilaça aittir. İdrar akışını artırmak için böbrekler üzerine etki ederek çalışır.

Bu ilaç sadece bir doktor tarafından doğrudan gözetim altında verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda furosemid enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, prematüre bebeklerin, furosemid enjeksiyonu alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek istenmeyen etkilere (örn., Böbrek taşları, işitme sorunları) sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda furosemid enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olma ihtimali yüksektir; furosemid enjeksiyonu alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmalıdır.

Furomide M.D.’yi Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, furosemid içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Furomide M.D’ye özgü olmayabilir .. Lütfen dikkatli okuyun.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu ilacı bir hastanede verecektir. Bu ilaç bir kas veya damara atış olarak verilir.

Doktorunuz durumunuz gelişene kadar bu ilacın birkaç dozunu vereceksiniz ve daha sonra size veya çocuğunuza aynı şekilde çalışan bir oral tıbba geçeceksiniz. Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı alırken doktorunuzun sizi veya çocuğunuzu yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan veya idrar testleri gerekebilir.

Hamileyken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinizin normalden büyük olmasına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, siz veya çocuğunuzun vücudunuzdan normalden daha fazla potasyumu kaybetmesine neden olabilir (hipokalemi). Karaciğer hastalığınız varsa (örn., Siroz) veya bu ilacı steroidler (kortizon benzeri ilaçlar), adrenokortikotropik hormon (ACTH), büyük miktarda meyan kökü veya uzun süre müshil ile birlikte kullanıyorsanız daha olasıdır zaman. Şiddetli veya sürekli mide bulantısı, kusma veya ishal ile hastalanırsanız doktorunuza söyleyin ve kurutulmasını önlemek için sıvıları için. Bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahipseniz derhal doktorunuza danışın: ağız kuruluğu, susama artışı, kas krampları veya bulantı veya kusma.

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve siz veya çocuğunuzun işitme kaybında veya işitme kaybında aniden düşmesi durumunda doktorunuzla hemen görüşün. Kulaklarınızda baş dönmesi veya zil sesi duyulabilir. Baş dönmesi veya başın çarpıklığınız varsa, kendinize veya çevrenizde sürekli hareket etme hissi veya eğirme hissi varsa doktorunuza bildirin.

Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle de aniden yalan söyleyen veya oturan bir konumdan kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir. Sorun devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Bu ilaç kan şekeri düzeylerinde bir artışa neden olabilir. Eğer siz veya çocuğunuz diyabetik ise ve kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Bu ilaç cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Açık havada güneş kremi, şapka ve koruyucu kıyafetler kullanın. Güneş lambaları ve bronzlaştırıcı yataklardan kaçının.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu özellikle, iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs problemleri için reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü) ilaçlar içerir.

Furozemin Uygun Kullanımı

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Furomide M.D. Kullanırken Alınacak Önlemler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Ödem hidroklorotiazid, furosemid, Lasix, spironolakton, triamteren, klortalidon

Kalp yetmezliği lisinopril, amlodipin, metoprolol, furosemid, karvedilol, Lasix

Yüksek Kan Basıncı lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, furosemid

Asit furosemid, Lasix, triamteren, bümetanid, torsemid, Bumex

Furomide M.D. Yan Etkileri

Furodesman