Flovent diskus

Terapötik Sınıf: Anti-İnflamatuar

Flovent Diskus için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Adrenal Glukokortikoid

Bu ilaç, hemen dikkat edilmesi gereken astım atağı veya astım semptomları için kısa etkili bir ilaçla (örn. Albuterol) kullanılmalıdır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, flutikazon propionat aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Ağızda veya enjeksiyonla alınan kortikosteroidlerin, çocuklarda büyümeyi yavaşlattığı veya durdurduğu ve adrenal bez işlevinde azalmaya neden olduğu gösterilmiştir. Tüylenme sonrasında yeterli miktarda flutikazon emilirse, bu etkilere de neden olabilir. Doktorunuz astımı kontrol altına alan flutikazonun mümkün olan en düşük dozunu kullanmanızı isteyecektir. Bu, büyüme veya adrenal bez işlevinde bir etki oluşturma şansını azaltacaktır. Flutikazon alan çocukların düzenli olarak doktorlarını ziyaret etmeleri ve büyüme hızlarının izlenebilmesi önemlidir. Bu ilacı kullanan çocuklar su çiçeği veya kızamık gibi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olabilir. Su çiçeği veya kızamığa maruz kalmamak için özen gösterilmelidir. Çocuğa maruz kalması veya hastalığa yakalanması halinde, doktora başvurulmalı ve talimatları dikkatle izlenmelidir. Bu ilaç bir çocuğa verilmeden önce, siz ve çocuğunuzun doktoru, bu ilacın yapacağı iyilik ve bunun yararlanma riskleri hakkında konuşmalıdır.

Flovent Diskus’u Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılardaki flutikazonun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri görülmekte olup bu durum flutikazon alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, flutikazon içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Flovent Diskus’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

İnhale flutikazon astım ataklarını önlemek için kullanılır. Zaten başlamış olan bir saldırıyı hafifletmek için kullanılmaz. Zaten başlamış bir astım atağının rahatlatılması için başka bir ilaç kullanmalısınız. Bir saldırı için kullanılacak başka bir ilaçınız yoksa veya bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Ayrıca, bu ilacı doktorunuza söylemeden kullanmayı bırakmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu ilacın tam yararı, başarmak için 1-2 hafta veya daha uzun sürebilir.

İnhale flutikazon hasta bilgi broşürüyle birlikte verilir. Bu ilacı kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okuyun. Yönergeleri anlamadıysanız veya inhalatörün nasıl kullanılacağından emin değilseniz, doktorunuzdan size ne yapacağını göstermesini söyleyin. Ayrıca, doktorunuzdan, düzgün kullandığınızdan emin olmak için inhalerin nasıl kullanıldığını düzenli olarak kontrol etmesini isteyin.

Bu ilacın astım ataklarını önlemeye yardımcı olması için, doktorunuz tarafından verilen şekilde düzenli olarak aralıklı olarak her gün kullanılmalıdır.

Her bir dozdan sonra ağız çalkalama ve ağzınızı suyla durulama ağız seslerinde boğazlanma, boğazda tahriş ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, durulamadan sonra suyu yutmayın.

Arnuity ™ Ellipta® uygulamasını kullanmak için

Flovent® HFA inhalerini kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Flutikazonun Doğru Kullanımı

Kullanmaya hazır olana kadar ilacı folyo çantasında tutun. Oda sıcaklığında, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. Donma.

Teneke kutuyu oda sıcaklığında, ısıdan ve ışığı uzak tutarak saklayın. Donma. Bu ilacı aşırı ısıya veya soğuka maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu ilacı uzun süre kullanacaksanız, doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini ve istenmeyen etkileri olup olmadığını kontrol etmesini sağlayacaktır.

Bu ilaç astım ataklarının sayısını azaltmasına rağmen, ortaya çıktıklarında ciddi bir astım atağı olasılığını artırabilir. Hasta bilgi broşüründe bu riskleri okuduğunuzdan emin olun ve sahip olduğunuz sorular veya endişeler hakkında doktorunuz veya eczacınıza danışın.

Astım atağınıza zaten başlamışsa bu ilacı kullanmamalısınız. Doktorunuz akut astım atağı durumunda kullanmanız için başka bir ilaç (örn. Kısa etkili bir inhaler) reçete eder. Kısa etkili solunum cihazının nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun. Talimatlara ihtiyacınız varsa doktorunuzla konuşun.

Flovent Diskus Kullanırken Alınacak Önlemler

Doktorunuzla konuşun ya da hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç ağızda veya boğazda (mantar enfeksiyonu) mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Ağız veya boğazda beyaz lekeler varsa veya yiyip-yuttuğunuzda ağrı varsa doktorunuza anında haber verin.

Dozunuzu değiştirmeyin veya ilacınızı kullanmadan önce doktorunuza sormadan geçirmeyin.

Doktorunuz sizden veya çocuğunuzdan bu ilacı kullandığınızı belirten bir tıbbi kimlik (ID) kartı taşımanızı isteyebilir. Kart, acil durumlarda, şiddetli bir astım atağı veya başka hastalıklarda, veya olağandışı stres sırasında ek ilaçlara ihtiyacınız olabileceğini söyleyecektir.

Bu ilacın çok fazla kullanılması ya da uzun süre kullanması adrenal bez sorunlarınız olma riskini arttırır. Bu ilacı kullanırken şu semptomlardan birden fazlasına sahip iseniz doktorunuzla konuşun: cildin kararması, ishal, baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma, iştah kaybı, zihinsel depresyon, kas ağrısı veya zayıflık, mide bulantısı ve deri döküntüsü , Olağandışı yorgunluk veya zayıflık veya kusma.

Bu ilaç, paradoksik bronkospazmaya neden olabilir; bu, nefes alma veya hırıltılı solunumun daha da kötüleşeceği anlamına gelir. Paradoksik bronkospazm hayatı tehdit edici olabilir. Bu ilacı kullandıktan sonra öksürük, nefes darlığı, nefes darlığı veya hırıltı var ise derhal doktorunuza danışın.

Cilt döküntüsü, ürtiker veya bu ilaca alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Flovent Diskus Yan Etkiler

Flovent Diskus (flutikazon)

Bu ilaç, uzun süre kullanıldığında kemik mineral yoğunluğunu azaltabilir. Düşük kemik mineral yoğunluğu, zayıf kemiklere veya osteoporoza neden olabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik meydana gelirse, tedavi sırasında veya sonrasında doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç, çocukların normalden daha yavaş büyümesine neden olabilir. Herhangi bir sorununuz varsa çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Astım, Bakım Simbisi, albuterol, flutikazon, montelukast, Singulair, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA

Eozinofilik Esophagitis fluticasone, Flovent, Flovent HFA

Bronkopulmoner Displazi flutikazonu, deksametazon, prednizolon, Decadron, Flovent, Flovent HFA, Prelone