Finacea plus topikal

Terapötik Sınıf: Antiakin Antibakteriyel

Finacea Plus için Kullanım

Doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşulları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Azelaik asit sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanım ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, aşağıdaki tıbbi duruma sahip bazı hastalarda azelaik asit kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu tıbbın çalışmaları sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında olan çocuklarda azelaik asit kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda azelaik asit kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Finacea Plus’ı Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Bu bölüm, azelaik asit içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Finacea Plus’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Kremi uygularken yalnızca az miktarda ilaç kullanın ve sivilasyondan etkilenen cildi temizlemek için ince bir film uygulayın. Nazik ama iyi ovmak önemlidir.

Azelaik asit krem ​​uyguladıktan sonra, üzerinde kalabilecek herhangi bir ilacı çıkarmak için ellerinizi iyice yıkayın.

Bu ilacı gözlerden, ağız, dudaklar, burun içi diğer hassas mukoza zarları ve boynun hassas bölgelerinden uzak tutun. İlaç kaza sonucu bu alanlara girerse, bir kerede suyla yıkayın.

Sivilcenizi tamamen temizlemenize yardımcı olması için, semptomlarınız kısa bir süre sonra ortadan kalkmaya başlamış olsa bile, bu ilacı tam zamanlı olarak kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu ilacı çok erken kullanmayı bırakırsanız sivilceniz geri dönebilir veya daha da kötüleşebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Akneniz 4 hafta içinde düzelmezse veya kötüleşirse, sağlık uzmanınıza danışın. Bununla birlikte, ilacı her gün kullansanız bile sivilcenizde tam gelişme olduğunu fark etmenizin 4 haftadan uzun sürebilir.

Bu ilaç çok fazla kızarıklığa, soyulmasına veya cildinizin kuruluğuna neden oluyorsa, doktorunuza danışın. İlacınızı kullandığınız günde sayısını azaltmanız veya ilacı kullanmanızın kısa süre için cildiniz daha az tahriş edilene kadar durdurmanız gerekebilir.

Doktorunuz bu ilacın yanı sıra cilde uygulanacak bir ilaç daha sipariş ettiyse, farklı zamanlarda uygulamak en iyisidir. Bu, cildinizin rahatsız edilmesine engel olabilir. Ayrıca, ilaçlar aynı saatte veya yakınında kullanılıyorsa, düzgün çalışmayabilirler.

Akne için bu ilacı kullanırken kozmetik ürünlerini (makyaj) kullanmaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, sadece su bazlı kozmetiklerin kullanılması en iyisidir. Ayrıca, kozmetik ürünlerini aşırı derecede ya da çok sık kullanılmamalıdır. Aknelerinizi daha da kötüleştirebilirler. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Azelaik asidin doğru kullanılması

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Finacea Plus kullanırken alınacak önlemler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Rosacea doksisiklin, metronidazol topikal, brimonidin topikal, Lotemax, ivermectin topikal, MetroGel, Vibramycin, Oracea, Alrex, Doryx, Soolantra, Mirvaso, Monodox, Plexion, Azelex, MetroCream, Noritate, Sumadan, Vibra-Tabs, Avar, azelaik asit topik, MetroLotion

Finacea Plus Yan Etkileri

Finacea (azelaik asit topikal)