Diyabetli veya yüksek tansiyonlu insanlar için: böbrek hastalığı olup olmadığı kontrol edilmelidir

Diyabetli veya Yüksek Tansiyonlu Kişiler İçin: Böbrek Hastalığına Yakıtlı Olun

Böbrek Bağlantısını Yapma

Erken böbrek hastalığının belirtileri veya belirtileri yoktur. Böbrek hastalığınız olup olmadığını öğrenmenin tek yolu kontrol edilmektir .; Böbrek hastalığı ortadan kalkmaz. Zamanla daha da kötüleşebilir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Böbrekleriniz başarısız olursa, diyalize girmeniz veya sağlık korumak için böbrek nakli yaptırmanız gerekebilir .; Böbrek hastalığı tedavi edilebilir. Böbrek hastalığınızın ne kadar erken ortaya çıktığı biliniyorsa, böbrek yetmezliğinin gecikmesine veya önlenmesine yardımcı ola- cak daha erken tedaviyi alabilirsiniz. Böbrek hastalığının tedavisi kalp rahatsızlığını önlemeye de yardımcı olabilir.

Diyabet ve yüksek tansiyon böbreklere zarar verebilir ve böbrek hastalığına neden olabilir. Bu koşullardan birine sahipseniz böbrek hastalığına yakalanmanız gerekir. Kontrol edilmek için bazı diğer nedenler aşağıda

Diyabet ve yüksek tansiyon böbrek hastalığının tek risk faktörü değildir. Ayrıca var mı diye kontrol etmelisin.

Sırtınızın ortasında, göğüs kafesinin altında bulunan iki böbrekiniz var. Onların asıl görevi, idrar yapmak için atık ve ekstra su filtrelemektir. Böbrekler hasar gördüğünde vücutta atıklar birikebilir.

Böbrek hastalığına neden kontrol edilmeliyim?

Böbrek hastalığını kontrol etmek için iki test uygulanır.

Kardiyovasküler (kalp) hastalık; Bir anne, baba, kızkardeş veya böbrek yetmezliği olan erkek kardeş.

1. Diyabetinizi yönetin ve tansiyonunuzu sağlık uzmanınızın belirlediği seviyede tutun. Bu, sağlıklı beslenme ve tuzda kesme demektir. Aynı zamanda reçete edildiği gibi aktif olmak ve ilaç almak anlamına gelir.

60 ya da daha yüksek bir GFR normal aralıktadır .; 60’ın altındaki bir GFR, böbrek hastalığı anlamına gelebilir .; GFR 15 veya daha düşük bir böbrek yetmezliği anlamına gelebilir.

2. Böbrek hastalığına yakalanmalı. Böbrek hastalığınızın ne kadar çabuk karşılaştığını o kadar çabuk tedavi edebilirsiniz.

Tansiyonunuz; GFR’niz; Idrardaki albümin miktarı; Kan şekeri

Böbrek hastalığına nasıl kontrol edileceğim?

Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için atabileceğiniz adımlar

Bir sonraki sağlık ziyaretinizde, öğrenmekten emin olun