Balık yağı takviyeleri: depresyonu tedavi edebilir mi?

Balık yağı takviyeleri bazı insanlarda depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Yetişkinlerde yapılan bazı çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin hafif-orta şiddette depresyon tedavisinde faydalı olabileceğini ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu ileri sürmektedir.

Balık yağı beyin fonksiyonunda önemli bir rol oynayan iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Depresyon hastalarında eikosapentaenoik (i-koe-su-tuh-e-NO-ik) asit (EPA) ve dokosaheksaenoik (doe-koe-suh-hek-suh-e-NO) -ik) asit (DHA). EPA ve DHA balık yağı içerisinde bulunur.

Haftada birkaç kez balık yemek, vücudunuza bu sağlıklı yağları sağlayabilir. Omega-3s yüksek balık örnekleri sardalya, somon, ringa balığı, alabalık ve konserve beyaz (albacore) ton balığı içerir.

Cıva seviyelerinden ötürü hamile ya da hemşirelik yapıyorsanız, haftalık balık alımınızı çeşitli balıkların 12 gramına (340 gram) sınırlayın ve bilge seçimler yapın. Örneğin somon cıvada düşüktür. Ancak cıva içinde hafif konserve orkinosdan daha yüksek olduğu için, haftada en fazla 6 gram (170 gram) konserve ton balığı yiyin.

Bununla birlikte, genel olarak, besin almanın en iyi yolunun sağlıklı gıdalar yoluyla olduğu doğruysa da, bu bir takviyenin yardımcı olabileceği bir örnektir. Bazı çalışmalar cıva gibi bulaşıcıların balık yağı içinde birikip durmadığını, ancak öncelikle balık etinde kaldıklarını göstermiştir. Cıva konusunda endişeleriniz varsa, kaliteli bir balık yağı takviyesi depresyona yardımcı olabilir, ancak doktorunuzdan tavsiye isteyin.

Balık yağı, depresyon tedavisinde bir yedek olarak düşünülmez, ancak reçete edilen ilaçlara veya başka tedavilere ilave olarak yardımcı olabilir. Omega-3’ün depresyondaki rolünün tam olarak ne olduğuna karar vermek için daha fazla çalışma yapılması gerekmesine rağmen, omega-3’ün yüksek balık yağı takviyelerinin depresyon riskini azaltmasına yardımcı olabilir ve omega-3 yağ asitleri kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

İle