Sık sık Parkinson hastalığı hakkında sık sorulan sorular

Parkinson hastalığı hareketini kontrol eden beynin bir bölgedeki nöronların (sinir hücreleri) dejenerasyonu sonucu ilerleyici nörolojik bir hastalıktır. Bu dejenerasyon hastalığı karakterize engelli hareketleri neden dopamin olarak bilinen beyin -signaling kimyasal (nörotransmitter) sıkıntısı oluşturur.

Genellikle, Parkinson hastalığının ilk belirtisi vücut istirahatte olduğunu, özellikle tremor (titreme veya sallanma) bir uzvun olduğunu. tremor, genellikle bir yandan sık sık, vücudun bir tarafında başlıyor. Diğer yaygın belirtiler yavaş hareket (bradikinezi), hareket etmek için bir yetersizlik (akinezi), sert uzuvlar, bir karıştırma yürüyüş ve bir kambur duruş bulunmaktadır. Parkinson hastalığı olan kişiler genellikle azalmış yüz ifadeleri göstermek ve yumuşak bir sesle konuşur. Bazen, hastalığı da depresyon, kişilik değişiklikleri, demans, uyku bozuklukları, konuşma bozukluğu, ya da cinsel problemlere yol açmaktadır. Parkinson semptomlarının şiddeti zamanla kötüleşmeye eğilimindedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, gibi birçok yaklaşık bir milyon insan Parkinson hastalığı ile yaşayan olduğuna inanılmaktadır ve yaklaşık 60.000 yeni vaka yıllık olarak rapor edilmiştir. Bu rakamlar nüfus artışı yaş ortalaması olarak artması beklenmektedir. bozukluğu erkeklerde kadınlara göre daha biraz daha yaygın olduğu görülmektedir. Ortalama başlangıç ​​yaşı 60 ilerleyen ag Her iki yaygınlık ve insidans artışı ile ilgilidir; oranları 40 yaşın altındaki kişilerde çok düşüktür ve bunların 70’li ve 80’li yıllarda insanlar arasında yükselir. Parkinson hastalığı tüm dünyada bulunur. oranları ülkeden ülkeye değişir ama veri toplama gerçek etnik ve / veya coğrafi farklılıkları veya tutarsızlıklar yansıtmaktadır olmadığı belli değil.

Parkinson hastalığının nedeni hakkında birçok teori olmasına rağmen, hiçbiri kanıtlanmıştır. ikizler ve Parkinson ailelerin Son çalışmalar bazı insanlar çevresel faktörlerden etkilenebilir hastalığa kalıtsal yatkınlık gösterdiğini ortaya koymuştur. Kromozom 4 geninin güçlü ailesel kalıtım yalnız bir gen değişikliği, bazı kişilerde Parkinson hastalığına yol açabilir ilk kanıtıdır. hastalığı olan bir akrabası olan Parkinson raporu olan kişilerin yaklaşık% 15 ila% 25.

Parkinson hastalığı genellikle belirti ve şiddetini değerlendirmek bir nörolog tarafından teşhis edilir. açıkça hastalığı tanımlamak hiçbir test yoktur. Bazen şüpheli Parkinson hastalığı olan insanların tepki olmadığını görmek için, anti-Parkinson ilaçlar verilir.

Parkinson hastalığı için tedavisi yoktur. Birçok hasta sadece hafif etkilenen ve ilk tanıdan sonra birkaç yıl boyunca hiçbir tedaviye ihtiyacı vardır. semptomlar daha belirgin hale veya günlük yaşam doktorların faaliyetlerine engel zaman genellikle beynin dopamin yerine yardımcı levodopa (L-DOPA), reçete. Bazen doktorlar beyindeki dopamin seviyesini etkileyen diğer ilaçlar reçete.

Genellikle hastalar karbidopa ile birlikte levodopa verilir. beyni ulaşana kadar karbidopa dopamin içine levodopa dönüşümünü geciktirir. Sinir hücreleri dopamin yapmak ve beynin azalan tedarik doldurmak için levodopa kullanabilirsiniz. Levodopa Parkinson hastalarının en az dörtte üçü yardımcı olsa da, tüm belirtiler ilaca eşit yanıt verir. tremor sadece marjinal azalabilir ise bradikinezi ve sertlik, en iyi yanıt verir. denge ve diğer belirtiler ile ilgili sorunlar hiç hafifletilebilir olmayabilir. Antikolinerjikler kontrol tremoru ve sertlik yardımcı olabilir.

Böyle Pramipeksol ve ropinirol gibi diğer ilaçlar, onlar dopamine gibi tepki nöronların neden beyinde dopamin rolünü taklit. Bu ilaçlar ilk kullanılabilir ve semptomlar daha da kötüye zaman Sinemet ekledi. Bir antiviral ilaç, amantadin, aynı zamanda semptomları azaltmak için görünür. Mayıs 2006’da FDA ilerlemiş Parkinson hastalığı olan ya da erken Parkinson hastalığı için tek ilaç tedavisi gibi hastalar için levodopa ile birlikte kullanılmak üzere rasagilin onayladı.

hastalık ilaçlara yanıt vermez, bazı durumlarda, cerrahi uygun olabilir. Çok ciddi etkilenen hastalarda pallidotomi olarak bilinen beyin ameliyatı bir tür bildirildi belirtileri azaltmada etkili olmuştur. Bir terapi denilen derin beyin stimülasyonu (DBS) elektrotlar beynin içine implante ve dışarıdan programlanabilir bir darbe üreteci olarak adlandırılan küçük elektrikli cihaza bağlı olduğu FDA tarafından onaylanmıştır. DBS sırayla levodopa ortak bir yan etkisi vardır diskinezi denilen istemsiz hareketler azalır levodopa ve ilgili ilaçlar için ihtiyacı azaltabilir. Ayrıca belirtilerin dalgalanmaları hafifletmek ve titreme, hareketlerin yavaşlık ve yürüyüş sorunları azaltmaya yardımcı olur. DBS maksimum fayda elde etmek için stimülatörü cihazının dikkatli programlama gerektirir.