Safra kesesi temizler: safra taşları için ‘doğal’ bir çare?

Bir safra kesesi temizliği – aynı zamanda bir safra kesesi tabancası ya da karaciğeri yıkamayı – safra taşı vücudundan atmak için alternatif bir çözümdür. Bununla birlikte, hiçbir safra kesesi temizlenmesinin safra taşlarını veya başka herhangi bir hastalığı önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olduğuna dair bilimsel bir delil bulunmamaktadır.

Çoğu vakada, safra kesesi temizliği, zeytinyağı, otlar ve bir tür meyve suyunun kombinasyonunu yemeyi veya içmeyi iki veya daha fazla gün boyunca içerir; bu esnada başka hiçbir şey yememeniz önerilir. Safra kesesi temizleme rejimleri ve ürünleri için standart bir formül yok. Farklı uygulayıcılar kendi tariflerini uygularlar.

Safra temizleme destekçileri, tedavinin safra taşlarını kırmaya yardım ettiğini ve safra kesesini dışkıda bırakmaya teşvik ettiğini iddia etti. Safra kesesi temizleme preparatlarında büyük, tekrarlanan doz zeytinyağı müshil etkisine sahiptir. Ve bir safra kesesi almış olan kişiler prosedürden hemen sonra taburelerinde safra taşlarına benzeyen topaklar bulan raporu temizlerler. Analiz edildiğinde bu topaklar petrol, meyve suyu ve diğer maddelerden oluşuyor.

Safra kesesi temizleme riski taşımaz. Bazı insanlar yıkama veya temizleme döneminde bulantı, kusma, diyare ve karın ağrısı yaşarlar. Safra temizleyicisinde kullanılan bitkisel karışımların bireysel bileşenleri kendi sağlık tehlikelerini gösterebilir.

Semptomlara neden olmayan safra taşları tipik olarak hiçbir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Tedavisi gereken safra taşları varsa, kanıtlanmış tedavi seçeneklerini doktorunuzla (örneğin cerrahi tedavi, safra tuzu tabletleri veya ses dalgası tedavisi gibi) tartışın.