Intravenöz gadobenat

Gadolinyum esaslı kontrast ajanlar, ilaçların eliminasyonunda bozulmaya neden olan hastalarda (yani, kronik, ciddi böbrek yetmezliği (GFR 30 mL / dak / 1,73 m’den (2) az) veya akut böbrekte nefrojenik sistemik fibrozis (NSF) riskini artırır Tanı Bilgisi zorunlu olmadıkça ve kontrastsız MR ile elde edilemediği sürece GBCA’lardan kaçının NSF, cilt, kas ve iç organları etkileyen ölümcül veya zayıflatıcı sistemik fibroza neden olabilir Akut böbrek hasarı ve diğer tüm hastaları tarama Böbrek fonksiyonlarını azaltabilecek durumlar Kronik olarak böbrek fonksiyonlarında azalma riski bulunan hastalar (örn., 60 yaşın üstünde yaşlanma, hipertansiyon veya diyabet) GFR’yi tahmin etmek için laboratuar testleri yapın En yüksek NSF riski olan hastalar için Tavsiye edilen dozu ve tekrar verilmeden önce elenmesi için yeterli bir süre verin.

Gadobenate için kullanır

Terapötik Sınıf: Radyolojik İyonik Kontrast Medya

Gadobenate beyin, omurga ve vücudunuzun diğer bölümlerinde oluşan problemleri teşhis etmeye yardımcı olmak için MR öncesi enjeksiyonla verilir.

Gadobenat sadece bir doktorun direkt denetimi altında veya bir doktorun gözetiminde kullanılmalıdır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Gadobenate için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Eğer gadobenate veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda gadobenat solüsyonunun yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 2 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Çocuk nüfusunda gadobenate Multipack ™ ‘in etkileri ile yaş arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Gadobenate kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda gadobenatın kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşla ilgili böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir; bu durum, gadobenat alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı gadobenat kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı gadobenate verecektir. Gadobenate, MR taramadan hemen önce damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Gadobenat alırken ve MR taramasında doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek ve istenmeyen etkileri kontrol etmesini sağlayacaktır.

Sizin veya çocuğunuzun cildin yanması veya kaşınması, deride kırmızı veya koyu renkli lekeler, ciltte şişme, sertleşme veya sıkma, eklem sertliği, kollarda ve bacaklarda sınırlı hareket aralığı, ağrı şikayetlerinde doktorunuza danışın; Kalça kemiğinde veya kaburgalarda derin veya kas zayıflığı. Bunlar nefrojenik sistemik fibroz (NSF) adı verilen çok ciddi bir hastalığın semptomları olabilir.

Gadobenat anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bulaşıcılık, baş dönmesi, baş dönmesi, deri döküntüsü, kaşınma, terleme, yüz, dil ve boğazda şişme, solunumda sorun ya da göğüs ağrısı varsa doktorunuz veya hemşiresinizle hemen kontrol edin Ilacı aldıktan sonra.

Sizin veya çocuğunuz hafif, yanan ağrı, sıcaklık veya soğukluk hissi, enjeksiyon yerinde kızarıklık veya şişlik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Gadobenat QT uzatma adı verilen bir durum gibi kalp ritmini değiştirir. Bazı hastalarda kalbin atış şeklini değiştirebilir ve bayılma veya ciddi yan etkilere neden olabilir. Sizin veya çocuğunuzun hızlı, vurulaşma veya düzensiz kalp atışı gibi kalp ritmi problemleri varsa hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Herhangi bir tıbbi test yaptırmadan önce, sizin veya çocuğunuzun gadobenat kullandığından sorumlu tıp doktoruna söyleyin. Bazı testlerin sonuçları gadobenate’den etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Uygun gadobenat kullanımı

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Manyetik Rezonans Anjiyografi Ablavar, Multihance, gadobenate dimeglumine, gadoversetamid, Vazovist, OptiMARK

MSS Manyetik Rezonans Görüntüleme Magnevist, gadobutrol, Multihance, Omniscan, Gadavist, gadoterat meglümin, gadodiamid, Dotarem, gadobenat dimeglumin, gadopentetat dimeglumin, gadoteridol

Gadobenat Kullanırken Önlemler

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için gadobenate dimeglumine destek grubuna katılın.

Gadobenate Yan Etkiler

Gadobenate dimeglumine