Gerd

GERD’e neden olan ve kimlerin risk altında olduğu?

Gastroözofageal Reflü Hastalığı, mide asidinin hareket etmesinden kaynaklanan bir durumdur; Mideden yemek borusuna geriye doğru (ağzı bağlayan boru ve mide). Asit mide ekşimesine neden olur ve nihayetinde astarına zarar verebilir; Yemek borusu iltihap ve ağrıya neden olur. GÖRH genellikle kaslar; Yemek borusu mideye katılan kapak düzgün kapatılmıyor.

Durum peptik özofajit, reflü özofajit ve kronik olarak da bilinir; mide ekşimesi.

Gastroözofageal reflü genellikle semptomlarla ortaya çıkan sık görülen bir durumdur; yemek sonrası. Bazı insanlarda reflü, alt özofagealle ilgili bir problemle ilgilidir; Sfinkter, genellikle kaslardaki özofagustan uzaklaşan bir grup kas lifi; mide. Eğer bu sfinkter düzgün kapatılmazsa, yiyecek ve sıvı geriye doğru hareket edebilir; Özofagusa sokar ve semptomlara neden olabilir.

GERD Belirtileri

Reflü için risk faktörleri, hiatal herni, sigara, fazla kilolu, gebelik ve sklerodermadır. Turunçgil, domates, nane, sarımsak, soğan, çikolata veya baharatlı gıdalar gibi bazı gıdalar reflüyü kötüleştirebilir. Aspirin, ibuprofen, bazı kas gevşeticiler ve bazı kan basıncı ilaçları semptomları daha da şiddetlendirebilir. Alkol, kahve, çay ve gazlı içecekler yanı sıra yatmadan önce yeme ya da bir yemekten hemen sonra bırakma reflüü kötüleştirebilir.

Varsa doktorunuzu arayın.

Belirtiler kötüleştiğinde ya da yaşam biçimiyle düzelmiyorsa doktorunuza danışın; Değişiklikler veya ilaçlar veya haftada iki kez veya daha fazla asit reflü belirtileri varsa.

Genel önlemler şunları içerir:

Teşhis

Tedavi Seçenekleri

Ayrıca bakınız