Gaz (rüzgâr) – Konu genel bakış

vücudunuzun enerji içine gıda ayırır gaz (rüzgâr) mide ve bağırsaklarda yapılır. Tüm insanlar diğerlerinden daha bazı insanlar daha gaz geçmektedir. Günde 6 ila 20 kat gaz geçirmek için normaldir.

Gaz belli başlı nedenleri

Sen yemek değiştirerek ve alışkanlıkları içerek gaz önlemek mümkün olabilir. Bazen gaz tedavi gerektiren bir tıbbi durumun bir belirtisidir.

Gaz üreten gıdalar örnekleri,

Swallowed hava. yutulması hava kadar geğirdi değilse, sindirim yolundan geçer ve flatus olarak anüs yoluyla salınır. Aşırı hava yutma hıçkırık neden olabilir; Gıdalar ve içecekler. Farklı gıdalar neden kişiden kişiye değişir gaz miktarı. Ve koku ile gaz üretmek gıdaların çok her kişi için farklı olabilir; Kabızlık. Bu gaz artmaz genellikle şişkinlik ancak neden olabilir; İlaçlar ya da besin takviyeleri. Hem reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, yanı sıra diyet takviyeleri, yan etkileri gibi şişkinlik ve gaza neden olabilir; Böyle bir bağırsak tıkanıklığı ya da Crohn hastalığı gibi tıbbi bir durum; hormon düzeylerindeki değişiklikler. vücutları sıvı korumak için kadınların kendi dönemlerinde önce şişkinlik hakkına sahip yaygındır.

Böyle Beano olarak diyet takviyeleri gaz önlemeye yardımcı olabilir.

Bazı insanlar simetikon, gaz kabarcıklarını çözünen bir ilaç içeren ürünlerden gazdan yardım almak. simetikon ile Reçetesiz ilaçlar Gaz X ve Mylicon bulunmaktadır.

Bu tür enginar, kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, salatalık, yeşil biber, soğan, bezelye, turp ve çiğ patates gibi sebzeler; Fasulye ve diğer baklagiller; Bu tür kayısı, muz, kavun, şeftali, armut, kuru erik, ve ham elma gibi meyveler; Buğday ve buğday kepeği; Yumurtalar; Gazlı içecekler, meyveli içecekler, bira ve kırmızı şarap; Fried ve yağlı yiyecekler; Şeker ve Tatlandırıcı; özellikle sorun laktoz, sütte bulunan ana şeker sindirerek olan kişilerde süt ve diğer süt ürünleri; Bu tür ekmek, tahıl, ve salata sosu olarak laktoz içeren paketlenmiş gıdalar,.