Gadoterat (intravenöz yol) tanım ve marka isimleri

Gadoterate manyetik rezonans görüntüleme (MR) kontrast ajanıdır. Kontrast ajanlar, MRI taramaları sırasında vücudun net görüntüsünü oluşturmak için kullanılır. MRI taramaları özel bir tanı yöntemidir. Vücuttaki belirli alanların resimlerini veya “resimlerini” yaratmak için mıknatısları ve bilgisayarları kullanıyorlar. X-ışınlarının aksine iyonize radyasyon içermezler. Gadoterate, bir gadolinyum temelli kontrast ajan (GBCA) ‘dir.

Gadoterate beyin, omurga, baş, boyun ve vücudun diğer kısımlarındaki problemlerin teşhisine yardımcı olmak için MRG’den önce enjeksiyonla verilir.

Bu ilaç sadece bir doktorun direkt denetimi altında veya bir doktorun gözetiminde kullanılmalıdır.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çözüm

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda gadoterat kullanımını sınırlayacak çocuklara özgü problemler göstermedi. Bununla birlikte, 2 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Alerjiler

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda gadoterat kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir ve bu da gadoterat alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Pediyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Etkileşimler

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu ilacı verecektir. Bu ilaç, MR taramadan hemen önce damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Bu ilacı alıyor ve MR taramasında doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek ve istenmeyen etkileri kontrol etmesini sağlayacaktır.

Nefrojenik sistemik fibroz (NSF) adı verilen çok ciddi bir hastalığa yakalanma riski, ciddi böbrek hastalığı olan hastalarda artar. Böbrek rahatsızlığınız olsa bile, doktorunuz bu ilacı kullanmanın hala önemli olduğunu düşünebilir. Çocuğunuzda cildin yanması veya kaşınması, deride kırmızı veya koyu renkli lekeler, cildin şişmesi, sertleşmesi veya sıkılması, eklem sertliği, kollarda ve bacaklarda sınırlı hareket açıklığı varsa, doktorunuza danışın; Kalça kemiğinde veya kaburgalarda derin olan ağrı veya kas güçsüzlüğü. Bunlar NSF semptomları olabilir.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Sizde veya çocuğunuzda soğuk, nemli cilt, karışıklık, baş dönmesi, baş dönmesi, deri döküntüsü, kaşınma, terleme, yüzün şişmesi, dil ve boğaz, solunum sıkıntısı veya göğüs ağrısı varsa doktorunuzla veya hemşireden hemen başvurun Ilacı aldıktan sonra.

Sizin veya çocuğunuzun hafif, yanan ağrıları, sıcaklık veya soğukluk hissi, cildin soyulması, kızarıklık veya enjeksiyon bölgesinde şişlik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.