Fonksiyonel yumurtalık kistleri – Konu genel bakış

Kadın Sağlığı Trendler

Bir fonksiyonel over kisti sırasında veya yumurtlamadan sonra bir kadının yumurtalık yüzeyinde oluşturan bir kese olduğunu. Bu olgunlaşma yumurta tutar. Genellikle kese yumurtanın serbest bırakılmasını uzakta sonra gider. yumurta bırakılmazsa yumurta bırakıldıktan sonra kese kadar kapanırsa, ya da, kese sıvı ile şişer olabilir.

Çünkü yumurtalık bir yumurta yapar veya bültenleri şekilde hafif değişikliklerin fonksiyonel yumurtalık kisti oluşur. Bu kistlerin iki türü vardır

En işlevsel yumurtalık kistleri belirtilere neden yok. kist olduğu daha büyük, daha büyük olasılıkla o belirtilere neden olmaktır. Belirtileri içerebilir

Bazı fonksiyonel yumurtalık kistleri büküm veya açık (rüptür) kırmak ve kanama olabilir. Belirtileri şunlardır

Eğer bu belirtiler varsa, hemen doktorunuzu arayın. Bazı rüptüre kistler tedavi ağır kan kaybını önlemek için gerekli olduğunu yeterince kanar.

yumurtalık üzerinde bir kese yumurtayı serbest bırakmaz zaman bir foliküler kist oluşur ve kese sıvısı ile şişer; kese bir yumurta bırakır ve sonra kapayan ve sıvı ile dolduğunda bir luteal kist oluşur.

Doktorunuz rutin bir jinekolojik muayene sırasında bir yumurtalık kisti olabilir. O daha sonra kist sıvısı ile dolu olduğundan emin olmak için bir pelvik ultrason kullanabilir.

Ağrı ya da alt karın ağrıyan, sizin adet döngüsünün ortasında genellikle ne sizin adet döneminin başlangıcından bir gecikme; Eğer süresine sahip değilken kanama Vajinal.

genellikle bulantı ve kusma ile aniden şiddetli ağrı; sırasında veya cinsel ilişki sonrası ağrı.

Eğer pelvik ağrı veya kanama için doktorunuza görürseniz belirtiler neden olabilecek sorunlar için kontrol olacak. Doktorunuz belirtiler ve adet dönemleri hakkında size soracaktır. O bir pelvik muayene yapacak ve pelvik ultrason yapabilir.