Follistim enjeksiyon kalemi: kullanımlar, doz ve yan etkiler

Follistim AQ nedir?

Follistim AQ, ovülasyon yapamayan ve primer yumurtalık yetmezliği olmayan kadınlarda infertiliteyi tedavi etmek için kullanılır. Follistim AQ, erkeklerde sperm üretimini teşvik etmek için de kullanılır.

Follistim AQ genellikle insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen başka bir ilaçla birlikte kullanılır.

Follistim AQ bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Zaten hamile iseniz, Follistim AQ kullanmayın. Doktorunuz Follistim AQ almadan önce size hamile olmadığından emin olmak için bir gebelik testi yapabilir.

Follistim AQ primer yumurtalık yetmezliği olan veya primer testis yetmezliği olan erkeklerde etkili değildir.

Folikül uyarıcı hormon, neomisin (Mycifradin, Neo-Fradin) veya streptomisine alerjiniz varsa veya tedavi edilmemiş veya kontrol edilemeyen bir endokrin bozukluğunuz (tiroid, pituitary bezi veya adrenal beziniz) varsa, ağır veya anormal Follistim AQ kullanmamalısınız Bir doktor, yumurtalık kisti veya göğüs, yumurtalık, rahim veya testis kanseri tarafından kontrol edilmemiş vajinal kanama.

Follistim AQ kullanmadan önce, polikistik over hastalığı, astım veya inme ya da kan pıhtı geçmişi varsa doktorunuza bildirin.

Follistim AQ’yu kullanmadan önce

Follistim AQ kullanırken emzirmemelisiniz. Midenizde veya göğüs bölgesinde sıvı birikimi belirtileri varsa seks yapmayın ve hemen doktorunuzu arayın: alt midede şiddetli ağrı, mide bulantısı, kusma, ishal, şişkinlik, nefes darlığı hissi, şişme veya şişkinlik. Kilo alımı veya normalden daha az idrar yapma.

Doğurganlık tedavisi, ikizler, üçüzler vb. (Birden fazla doğum) olma şansınızı artırabilir. Bunlar anne ve bebek için yüksek riskli gebeliklerdir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Follistim AQ, primer yumurtalık yetmezliği olan kadınlarda (yumurtalıklar yumurta üretemediğinde) etkili değildir.

Follistim AQ, primer testis yetmezliği olan erkeklerde (testisler sperm üretemediğinde) etkili değildir.

Folikül uyarıcı hormona alerjiniz varsa, eğer zaten hamile iseniz veya eğer varsa follistim AQ kullanmamalısınız

Tedavi edilmemiş veya kontrol edilemeyen tiroid, pituitary bez veya adrenal bez bozukluğu

Bir doktor tarafından kontrol edilmemiş ağır veya anormal vajinal kanama

Yumurtalık kisti

Göğüs, yumurtalık, rahim, testis, hipotalamus veya hipofiz bezinin kanseri; veya

Neomisin (Mycifradin, Neo-Fradin) veya streptomisine alerjiniz varsa.

Follistim AQ’yu güvenle kullanabildiğinizden emin olmak için, doktorunuza bildirin.

Polikistik över hastalığı

astım; veya

İnme ya da kan pıhtı geçmişi.

Devlet gebelik kategorisi X. Follistim AQ doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir. Zaten hamile iseniz, Follistim AQ kullanmayın. Doktorunuz Follistim AQ almadan önce size hamile olmadığından emin olmak için bir gebelik testi yapabilir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza bildirin.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Doğurganlık tedavisi, ikizler, üçüzler vb. (Birden fazla doğum) olma şansınızı artırabilir. Bunlar anne ve bebek için yüksek riskli gebeliklerdir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Folikül stimüle edici hormonun anne sütüne geçip geçmediği veya bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Follistim AQ kullanırken emzirmemelisiniz.

Follistim AQ kullanırken bir doktorun yanında kalmanız gerekir.

Follistim AQ’yu nasıl kullanmalıyım?

Follistim AQ derinin altına veya kas içine enjekte edilir. Evde enjeksiyonların nasıl kullanılacağı gösterilecektir. Enjeksiyonu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız ve kullanılmış iğneleri ve şırıngaları uygun bir şekilde attıysanız, bu ilacı kendi başınıza enjekte etmeyin.

Kartuş ve enjeksiyon kalemi yalnızca deri altı bir enjeksiyon için kullanılır. Bir flakondaki Follistim AQ, bir şırınga kullanarak bir kas içine enjekte etmek içindir.

Follistim AQ, güvenli ve etkin kullanım için hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatle takip edin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir.

Şırınga veya enjeksiyon kalemi, yalnızca kendinize bir enjeksiyon vermeye hazır olduğunuzda hazırlayın. Bulanık görünüyorsa veya içinde parçacıklar varsa ilacı kullanmayın. Yeni bir reçete için doktorunuzu arayın.

Tek kullanımlık bir iğne sadece bir kez kullanın. Kullanılmış iğneleri delinmez bir kapta atın (eczacınıza nereden alabileceğinizi ve nasıl bertaraf edeceğinizi sorun). Bu kapları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Hamile kalmak için Follistim AQ kullanırsanız, ardı ardına birkaç gün boyunca günlük seks yapmanız gerekebilir. Bu tedavinin çalışması için doz programınızdaki seks zamanlaması önemlidir.

Follistim AQ’nun durumunuza yardım ettiğinden emin olmak için kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir. Ayrıca ultrason sınavına da ihtiyacınız olabilir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Açılmamış şişeleri, kartuşları veya enjeksiyon kalemlerini saklama: Karton kutuda saklayın ve bir buzdolabında veya oda sıcaklığında saklayın. Donma. Işıktan koruyun ve 3 ay içinde kullanın.

İlk kullanımınızdan sonra saklama: Şişe, kartuş veya enjeksiyonlu kalemi oda sıcaklığında veya buzdolabında saklayın ve 28 gün içinde kullanın. Işıktan koruyun.

Enjeksiyon kalemi buzdolabından çıkarın ve enjeksiyona başlamadan önce oda sıcaklığına ulaşmasına izin verin. Kullanmadan önce ilacı ısıtmayın.

Etikette geçen son kullanma tarihi geçtikten sonra kullanılmayan şişe, kartuş veya kalemi atın.

Sahip olduğunuz belirtilere sahip olsa bile, Follistim AQ’yu başka biriyle paylaşmayınız.

Bir doz özledimse ne olacak?

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Follistim AQ dozunu kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Ne kaçmalıyım?

Yiyecek, içecek ya da etkinlikle ilgili kısıtlamalar hakkında doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Follistim AQ kullanan bazı kadınlar midede veya göğüs bölgesinde ani bir sıvı birikimi geliştirmiştir. Bu durum yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) olarak adlandırılır ve hayati tehlike oluşturabilir. Seks yapmaktan kaçının ve aşağıdaki OHSS semptomlarından herhangi birisine sahipseniz hemen doktorunuzu arayın

Alt midenizde şiddetli ağrı

Follistim AQ yan etkileri

Mide bulantısı, kusma, diyare, şişkinlik

Nefes darlığı hissediyorum

Ellerinizde veya bacaklarınızda şişme

kilo almak

Her zamankinden daha az idrar yapıyor.

Follistim AQ’ya karşı şu alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme. Follistim AQ kullanmayı bırakın ve ciddi bir yan etkiniz varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Ani uyuşma veya zayıflık (özellikle vücudun bir tarafında)

Kollarınızdaki veya bacaklarındaki ağrı, şişme, sıcaklık veya kızarıklık; veya

Bir tarafta şiddetli pelvik ağrı.

Daha az ciddi Follistim AQ yan etkileri şunları içerebilir:

baş ağrısı

Hafif bulantı veya mide ağrısı

Hafif uyuşma veya karmakarışık his

Hafif pelvik ağrı, hassasiyet veya rahatsızlık

Burun akması veya tıkanması, boğaz ağrısı

Memede şişme veya hassasiyet

akne

Hafif cilt döküntüsü; veya

Ağrı, morarma, kızarıklık veya enjeksiyonun verildiği tahriş.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Follistim AQ ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar olabilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç vermeyin.

Follistim AQ’yu başka hangi ilaçlar etkileyecektir?

Feragat: Verilen bilgilerin doğru, güncel ve eksiksiz olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterildi, ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan uyuşturucu bilgileri zaman açısından hassas olabilir. Multum’un uyuşturucu bilgileri, ruhsatlı sağlık uygulayıcılarına hasta bakımında ve / veya sağlık çalışanlarının uzmanlığına, becerisine, bilgisine ve yargısına ek olarak değil de bu hizmeti gören tüketicilere hizmet etmek için yardımcı olmak için tasarlanmış bilgi kaynağıdır. Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için herhangi bir uyarı bulunmamasının, herhangi bir hastada ilaç veya ilaç kombinasyonunun güvenli, etkili veya uygun olduğunu belirtmek için yorumlanmaması gerekir. Buradaki bilgiler, olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya ters etkileri kapsamamaktadır.

5.01.11 / 14/2010 9:08:35 AM.

Follistim (follikül uyarıcı hormon)

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Follikül Uyarılması: Ürofollitropin, Menopur, Gonal-f, follikül uyarıcı hormon, menotropinler, Gonal-f RFF

Ovülasyon İndüksiyonlu Kloamid, Klomifen, HCG, Pregnyl, Korionik Gonadotropin (hcg), Ovidrel, Novarel, Menopur

Hipogonadizm, Erkek testosteron, AndroGel, Axiron, HCG, Depo-Testosteron, Testim, Androderm, Pregnyl