gliserol: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

1,2,3-propantriol, alkole GlycÃrinÃ, Glicerol, Glucerite, Gliserin, gliserin, GlycÃrine, GlycÃrine VÃgÃtale, gliserol monostearat, GlycÃrol, Glycerolum, Gliseril alkol, MonostÃarate de GlycÃrol, bitkisel gliserin.

Gliserol, doğal olarak oluşan bir kimyasal maddedir. İnsanlar ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bazı kullanımları ve dozaj formları ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır; Gliserin vücut ishal ve kusma sırasında kaybolan suyun yerine yardımcı ve glokom olan kişilerde göz içi basıncı azaltarak, egzersiz performansını artırmak, kilo kaybı için ağız yoluyla alınır. Sporcular da susuz hale tutmak için gliserol kullanın; Sağlık sağlayıcıları bazen beyin cerrahisi için beyin hacmini azaltmak için, Reye sendromu, psödotümör serebri, merkezi sinir sistemi (MSS) travma ve CNS tümörleri, felç, menenjit, ensefalit gibi çeşitli koşullarda beynin içindeki basıncı azaltmak için (IV) intravenöz gliserol vermek ve beyne az kan akışı nedeniyle (postural senkop) ayakta bayılma tedavisi için prosedürler; Bazı insanlar bir nemlendirici olarak cilde gliserol uygulamak; Göz doktorları bazen bir göz sınav öncesi kornea sıvıyı azaltmak için göze gliserol içeren bir çözüm koymak; Rektal olarak, gliserol laksatif olarak kullanılır.

Gliserin dışkı yumuşatıcı ve kabızlık giderici, bağırsak içine su çekiyor.

Muhtemel Etkili fo; bir fitil gibi rektal olarak kullanılan kabızlık; Muhtemelen Etkisiz fo; ağız yoluyla alınan kilo kaybı, yardım etmek; Muhtemel Etkisiz fo; ağız yoluyla alındığında egzersiz performansını artırma; intravenöz kullanıldığında akut inme tedavisi; Yetersiz Kanıt fo; bağırsak sorunları olan sporcular ve insanlar vücudun su seviyeleri (hidrasyon) korumak yardımcı; Cildi buruşuk; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için gliserol oranı için gereklidir.

Gliserol çoğu yetişkin için güvenli gibi görünüyor. ağız yoluyla alındığında, gliserol baş ağrısı, baş dönmesi, şişkinlik, bulantı, kusma, susuzluk ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir; (IV) damardan enjekte edildiğinde gliserol güvenli olmayabilir. Kırmızı kan hücreleri ciddi zarar görebilir; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve meme -Besleme: Yeterince hamilelik ve emzirme sırasında gliserol kullanımı hakkında bilinen değil. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek.

Şu anda GLİSEROL Etkileşimler için hiçbir bilgiye sahip

Aşağıdaki dozlarda bilimsel Araştırma, incelenmiştir; RECTA; Kabızlık için yetişkin bir müshil olarak: gliserol ortak doz fitil şeklinde 2-3 gram veya 5-15 ml lavman olduğunu. daha genç, altı yaş arası çocuklar için doz bir fitil veya 2-5 ml lavman olarak 1-1,7 gram.

Referanslar

Arnall DA, Goforth HW. Başarısızlık gliserol yenmesi ile soğuk su daldırma vücut su kaybını azaltmak için. Denizaltı Hyperb Med 199; 20: 309-20.

Bayer AJ, Pathy MS, akut inmede intravenöz gliserol Newcombe R. Çift kör randomize bir çalışma. Lancet 198; 405-8.

Bjorvell H, Hylander B, ağırlık azaltıcı kulüplerinde diyete gliserol ilavesinin Rossner S. Etkileri. Int J Obes 198; 8: 129-33.

Covington TR, et al. Reçetesiz İlaç El Kitabı. 11. Ed. Washington, DC: İlaç Derneği, 1996.

Kuru cilt yönetimi. Eczacının Letter / Hekimin Mektubu 200; 24 (3): 240.316.

Fawer R, Justafre JC Berger JP, Schelling JL. beyin enfarktüsü İntravenöz gliserol: Kontrollü 4 aylık deneme. İnme 197; 9: 484-6.

Frei A, Cottier C, Wunderlich P, Ludin E. Gliserol ve dekstran akut inme tedavisinde kombine. planlı bir ara analizi ile plasebo kontrollü, çift-kör bir çalışma. İnme 198; 18: 373-9.

Friedli W, Imbach P Ghisleni-Steinegger S, et al. [Tedavi Akut iskemik serebral infarkt% 10 gliserin ile. Çift kör çalışma]. Schweiz med Wochenschr 197; 109: 737-42.

Inder WJ, Swanney MP Donald RA ve diğ. triathletes egzersiz performansı ve hidrasyon üzerindeki gliserol ve desmopressin etkisi. Med Sci Sports Exerc 199; 30: 1263-9.

Montner P Stark DM Riedesel ML ve ark. Egzersiz öncesi gliserol hidrasyon bisiklet dayanıklılık süresini artırır. Int J Sports Med 199; 17: 27-33.

Murray R Eddy DE Paul GL ve diğ. Fizyolojik tepkiler egzersiz sırasında alımını gliserol. J Appl Physiol 199; 71: 144-9.

Robergs RA, Griffin GD. Gliserol. Biyokimya, farmakokinetik ve klinik ve pratik uygulamalar. Sports Med 199; 26: 145-67.

Stanko RT Reynolds HR Hoyson R, ve ark. düşük kolesterol, düşük yağlı diyet piruvat takviyesi: plazma lipid konsantrasyonları ve hiperlipidemik hastalarda vücut kompozisyonu üzerine etkileri. Am J Clin Nutr 199; 59: 423-7.

Wagner DR. gliserol ile Hyperhydrating: atletik performans için etkileri. J Am Diet Doç 199; 99: 207-12.

Yu İL, Kumana CR, Lauder IJ, et al. intravenöz gliserol ile akut beyin kanaması tedavisi. Bir çift-kör, plasebo kontrollü, randomize. İnme 199; 23: 967-71.

Yu İL, Kumana CR, Lauder IJ, et al. intravenöz gliserol ile akut kortikal infarkt tedavisi. Bir çift kör, randomize, plasebo-kontrollü. İnme 199; 24: 1119-1124.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon