Flucytosine

Böbrek fonksiyonlarında bozulma bulunan hastalarda dikkatle kullanın. Tüm hastaların hematolojik, böbrek ve karaciğer durumlarının yakından izlenmesi önemlidir.

Flucytosine için kullanır

Terapötik Sınıf: Antifungal

Flucytosine yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte ulaşabilirsiniz.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Flucytozin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Flucytosine veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda flucytosin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi bulunmamasına rağmen, flucytosinin çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda flucytosin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, flucytosinin yaşlı insanlarda daha genç erişkinlerden daha farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Flucytozini kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Flucytosine girerken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Flucytosine aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Flucytosini aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı flucytosin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bazı hastalarda flucytosine mide bulantısı veya kusma neden olabilir. Her bir doz için 1’den fazla kapsül alıyorsanız, mide bulantısını veya kusmayı azaltmak için onları 15 dakika boyunca boşaltabilirsiniz. Bu yardımcı olmazsa veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemenize yardımcı olması için, birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, tam zamanlı tedavi için flucytosine devam edin. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Flucytozin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca flucytosinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Flucytosine bir doz özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuz, flucytosinin istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmelidir.

Flucytosin kan sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar, enfeksiyon bulma, yavaş iyileşme ve dişeti kanamasına neden olabilir. Bu nedenle, düzenli diş fırçaları, diş ipi ve kürdan kullanırken dikkatli olmalısınız. Flucytosine başlamadan veya kan sayımların normale dönünceye kadar geciktikten sonra mümkün olduğunca dişhekimliği çalışmaları yapılmalıdır. Tedavi sırasında uygun ağız hijyeniyle (ağız bakımı) ilgili sorunuz varsa doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Flucytosine cildinizin normalden daha güneş ışığına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Kısa süre güneş ışığına maruz kalma, cildin kızarıklığına, kaşınmasına, kızarıklığına veya cildin diğer renklerinin bozulmasına veya şiddetli güneş yanığına neden olabilir. Flucytosine başladıktan sonra

Güneşten şiddetli bir reaksiyonunuz varsa doktorunuza danışın.

Flucytosine bazı kişilerin baş döndürücü, başın dönük, uyuşuk veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce flucytosine nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınızın döndüğü veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapacağınızdan emin olun. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Flucytozinin Doğru Kullanımı

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Flucytosine Kullanırken Önlemler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Candida Üriner Enfeksiyon Enfeksiyonu flukonazol, Diflucan, itrakonazol, amfoterisin b, Amfosin, Sporanox

Kriptokoksik Menenjit, İmmün Yetmez Ana Flukonazol, Diflucan, Amfoterisin b, Amfosin, Fungizon

Candidemi flukonazol, Diflucan, itrakonazol, amfoterisin b, vorikonazol, amfosin

Kriptokoksik Menenjit, İmmün baskılanmış Ana fluconazol, Diflucan, itrakonazol, amfoterisin b, Amfosin, Sporanox

Flucytosine Yan Etkiler

Flucytosine