Folikülit

Folikülit, saç foliküllerinin iltihaplandığı yaygın bir deri durumudur. Genellikle bakteri veya mantar enfeksiyonu neden olur. İlk başta, saç köklerinin etrafında küçük kırmızı çarpmalar veya beyaz uçlu sivilceler gibi görünebilir – her saçın yetiştiği küçük cepler. Enfeksiyon yayılabilir ve iyileşmeyen, huysuz yaralar haline dönüşebilir.

Durum hayatı tehdit eden bir durum değil, ancak kaşıntılı, üzgün ve utanç verici olabilir. Ciddi enfeksiyonlar kalıcı saç dökülmesine ve yara izine neden olabilir.

Hafif bir vaka varsa, temel kendi kendini bakım önlemleri ile birkaç gün içinde açıkça görülecektir. Daha ciddi veya tekrarlayan folikülit için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Bazı folikülit tipleri sıcak küvet döküntüsü, traş makinesi darbeleri ve berber kaşıntısı olarak bilinir.

Folikülit bulguları ve belirtileri arasında

Ne zaman bir doktor görmelisin

Durumunuz yaygınsa veya belirtiler ve belirtiler birkaç gün sonra kaybolmuyorsa doktorunuzla randevu alın. Sorunu kontrol etmeye yardımcı olması için bir antibiyotik veya antifungal ilaç gerekebilir.

Yüzeyel folikülit tipleri

Folikülitin yüzeysel formları arasında

Sıcak küvet foliküliti (psödomonas foliküliti). Bu tip, psödomonas bakterilerinden kaynaklanır. Bu bakterilere, sıcak küvetler ve klor ve pH seviyelerinin iyi düzenlenmediği ısıtmalı havuzlar dahil birçok yerde maruz kalabilirsiniz. Maruz kaldıktan sonra bir ila dört gün içinde kızarık, yuvarlak, kaşıntılı darbe döküntüsü gelişebilir. Bunlar daha sonra küçük pus dolu kabarcıklara (püstüller) dönüşebilir.

Döküntü, mayonuzun deriye karşı kirli su tuttuğu veya cildin – uylukların arkası gibi – kirlenmiş bir yüzeyle doğrudan temas ettiği alanlarda daha kötü olur.

Saç folikülünün tamamının bulunduğu derin folikülit, çeşitli biçimlerde gelir

Derin folikülit tipleri

Kaynar (furunkles) ve karbonsül. Bunlar saç foliküllerine staph bakteriler tarafından derine enfekte olduğunda ortaya çıkar. Kaynama genellikle aniden acı veren bir pembe veya kırmızı darbe olarak görünür. Çevreleyen cilt aynı zamanda kırmızı ve şişmiş olabilir. Darbe daha sonra pus ile doldurur ve sonunda yırtıp boşalmadan önce daha büyük ve daha acılaşır. Küçük kaynar genellikle yaralar olmadan iyileşir. Büyük kaynatma bir yara izi bırakabilir.

Bir karboksül kaynar kümesidir. Genellikle boynun, omuzların, sırt veya uylukların arkasında görünür. Bir carbuncle, tek bir kaynama kaynağına kıyasla daha derin ve daha ciddi bir enfeksiyona neden olur. Sonuç olarak, gelişir ve daha yavaş iyileşir ve bir yara izi bırakması muhtemeldir.

Folikülit, çoğunlukla Staphylococcus aureus bakterilerinden gelen saç folliküllerinin enfeksiyonundan kaynaklanır. Folikülit ayrıca virüslerden, mantarlardan ve hatta içe çekilen tüylerden kaynaklanan bir enflamasyondan kaynaklanabilir.

Durum, saç follikülünün içerdiği miktara bağlı olarak yüzeysel veya derin olarak sınıflandırılır. Derin folikülit genellikle daha şiddetli.

Saç derinizde en sık olan foliküller, avuç içleriniz, tabanlarınız, dudaklar ve mukoza zarfları dışında vücudunuzun her yerinde görülürler. Hasarlı foliküller enfeksiyon riski altındadır.

Ne yapabilirsin

Follikül hasarının en yaygın nedenleri şunlardır:

Herkes folikülit geliştirebilir. Ancak bazı faktörler sizi duruma daha duyarlı yapar; bunlara şunlar dahildir:

Folikülitin olası komplikasyonları arasında

Birinci basamak doktorunu görmeye başlayabilirsiniz. O, cilt hastalıkları uzmanı (dermatolog) doktoruna danışabilir.

Randevunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte size hazır olmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Folikülit için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Randevunuz sırasında meydana gelen diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Bu arada ne yapabilirsiniz

Bazen folikülit tıbbi tedavi olmadan gider. Sıcak kompresler ve anti-kaşıntı kremleri gibi kişisel bakım önlemleri belirtilerinizi ve semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz muhtemelen folikülitinizi cildinize bakarak ve klinik geçmişinizi gözden geçirerek teşhis eder. Normal tedaviler enfeksiyonunuzu temizlemiyorsa, enfekte olmuş cildinizin bir örneğini almak için bir sürüntü kullanabilir. Bu, enfeksiyona neden olanın belirlenmesine yardımcı olmak için bir laboratuara gönderilir. Nadiren, diğer koşulları ekarte etmek için cilt biyopsisi yapılabilir.

Folikülit için aldığınız tedaviler, durumunuzun türüne ve ciddiyetine, hangi özbakım önlemlerine zaten denediğinize ve tedaviniz için p’ye bağlıdır. Tedaviye yardımcı olsa bile, enfeksiyon tekrar geri gelebilir.

Enflamasyonu azaltmak için krem ​​veya haplar. Hafif eozinofilik folikülitiniz varsa, doktorunuz steroid krem ​​denemenizi öneriyor olabilir. Durumunuz şiddetliyse, oral kortikosteroidler reçete edebilir. Bu gibi ilaçların ciddi yan etkileri olabilir ve mümkün olduğunca kısa bir süre kullanılmalıdır.

HIV / AIDS’iniz varsa, antiretroviral tedaviden sonra eozinofilik folikülit semptomlarında düzelme görülebilir.

Hafif folikülit vakaları genellikle evde bakıma iyi yanıt verir. Aşağıdaki öz bakım yaklaşımları, rahatsızlıktan kurtarmaya, iyileşmeyi hızlandırmaya ve bir enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

İlaçlar

Bu ipuçlarıyla folikülitin geri gelmesini önleyebilirsiniz.

Tıraşla dikkatle tıraş edin. Tıraş ettiğiniz her sefer bir elektrikli tıraş makinesi veya temiz, keskin bir bıçak kullanın. Gibi alışkanlıklar edinmek

Genellikle berber kaşıntısı olan erkeklerin saç büyümesi yönünde tıraş olmaları önerilir. Fakat bir çalışma, tahıllara traş olan erkeklerin döküntüsünün iyileştiğini gördü. Sizin için neyin işe yaradığını deneyelim. Hatta saç kaldırma ürünleri (depilatories) veya diğer epilasyon yöntemlerini de düşünebilirsiniz.

Diğer müdahaleler

Doktorunu ziyaret et