Dev hücreli arterit hastalığı

Dev hücreli arterit, damarlarınızın astarında oluşan bir iltihaptır. Çoğu zaman, kafanızdaki arterleri, özellikle tapınaklardaki damarları etkiler. Bu nedenle, dev hücreli arterit bazen temporal arterit olarak adlandırılır.

Dev hücreli arterit sıklıkla baş ağrısı, kafa derisi hassasiyeti, çene ağrısı ve görme problemlerine neden olur. Tedavi edilmeden bırakılırsa, felç veya körlüğe neden olabilir.

Belirtiler

Kortikosteroid ilaçlarla yapılan hızlı tedavi, genellikle dev hücreli arterit semptomlarını hafifletir ve görme kaybını önleyebilir. Büyük ihtimalle tedaviye başlandıktan sonra daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Ancak tedavi ile bile, nüks sık görülür.

Tapınak alanınızdaki kalıcı, şiddetli baş ağrısı; Kaşak yumuşaklığı; Ağzınızı çiğnemek veya açtığınızda çene ağrısı; Ateş; Yorgunluk; İstenmeyen kilo kaybı; Özellikle çene ağrısı olan insanlarda görme kaybı veya çift görüş; Bir gözdeki aniden görme kaybı

Kontroller ve kortikosteroid kullanan herhangi bir yan etkinin tedavisi için doktorunuza düzenli olarak gitmeniz gerekecek.

Dev hücreli arteritin en sık rastlanan semptomları baş ağrısı ve hassasiyettir – genellikle şiddetli – genellikle her iki tapınağı da etkiler. Durumun başlangıcı grip gibi hissedilebilir.

Genel olarak, dev hücreli arteritin belirtileri ve semptomları arasında

Yaş. Dev hücreli arterit yalnızca yetişkinleri etkiler ve nadiren 50 yaşın altındaki kişileri etkiler. Bu hastalığı olanların çoğunda ilk olarak 70 ila 80 yaş arasındaki uyarı işaretleri görülür; Seks. Kadınların durumunu geliştirme olasılığı yaklaşık iki kat daha fazladır .; Irk ve coğrafi bölge. Dev hücreli arterit, kuzey Avrupa popülasyonları veya İskandinav kökenli beyazlar arasında en yaygındır; Romatika romatika. Polimiyaljik romatika olması sizi dev hücreli arterit gelişme riski altına sokar .; Aile öyküsü. Bazen durum ailelerde geçer.

Boyun, omuzlar ya da kalçalarda ağrı ve sertlik, ilgili bir rahatsızlığın yaygın belirtileri olan polimiyalji romatika’dır. Dev hücreli arterit hastalarının yaklaşık yüzde 50’sinde ayrıca romatizmal polimyalji var.

Körlük. Gözlerdeki kan akışının azalması, birinde veya nadiren de her iki gözde ani, ağrısız görme kaybına neden olabilir. Görme kaybı genellikle kalıcıdır .; Aort anevrizması. Anevrizma zayıflamış bir kan damarında, genellikle aortda oluşan geniş bir arterde, göğsünüzün ve göğsünüzün merkezinde aşağıya inen bir çıkıntıdır. Bir aortik anevrizma patlayabilir ve yaşamı tehdit eden iç kanamaya neden olabilir. Bu komplikasyon, dev hücreli arteritin ilk teşhisinden birkaç yıl sonra bile ortaya çıkabileceğinden doktorunuz, yıllık göğüs röntgeni veya ultrason ve BT gibi diğer görüntüleme testleri ile aortunuzu kontrol edebilir. İnme. Dev hücreli arteritin nadir bir komplikasyonu.

Sebepler

Yukarıda listelenen yeni, kalıcı bir baş ağrısı ya da herhangi bir sorun geliştirirseniz, gecikmeden doktorunuza danışın. Dev hücreli arterit teşhisi konduğunuzda, mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak genellikle görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Dev hücreli arterit, bazı arterlerin, özellikle de tapınakların yakınında iltihaplanmasına neden olur.

Dev hücreli arterit ile atardamar astarları iltihaplanır. Bu onların şişmesine neden olur. Bu şişme kan damarlarınızı daraltıyor ve vücudun dokularına ulaşan kan miktarını ve dolayısıyla oksijeni ve hayati besin maddelerini azaltıyor.

Hemen hemen her büyük veya orta büyüklükte arter etkilenebilir, ancak şişkinlik çoğu zaman tapınaklarda bulunan arterlerde görülür. Bunlar kulaklarınızın hemen önünde bulunur ve kafa derinize kadar ilerlemeye devam eder. Bazen şişme arteryal bir bölümünü normal damarın kesitlerini etkiler.

Sadece bu arterlerin iltihaplanmasına neden olan şey bilinmiyor. Bazı genler ve gen varyasyonları duruma duyarlılığınızı artırabilir.

Risk faktörleri

Dev hücreli arterit gelişme riskinizi artıracak çeşitli faktörler

Herhangi bir randevu öncesi kısıtlama. Randevu verdiğiniz sırada, önceden yapmanız gereken bir şey olup olmadığını sorun. Dev hücreli arterit teşhisinde yer alan bazı testler için, randevu almadan önce özel talimatları izlemeniz gerekebilir .; Randevuyu planlamanızın nedeni ile ilgisiz görünen belirtiler de dahil olmak üzere yaşadığınız belirtiler; Herhangi bir büyük stres veya yakın geçmişteki yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgiler; Alınan tüm ilaçlar, vitaminler ve takviyeler; dozlar da dahil olmak üzere; Doktorunuza sormanız gereken sorular.

Komplikasyonlar

Dev hücreli arterit aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir

Belirtilerimin en olası sebebi nedir? Olası diğer nedenler nelerdir ?; Tanıyı onaylamak için ne tür testler yapmam gerekecek? Bu testler özel hazırlık gerektiriyor mu? Tedavi seçeneklerim nelerdir ?; İlaçtan ne gibi yan etkiler bekleyebilirim; İlaçlamada ne kadar süre kalmalıyım ve uzun vadeli prognozum nedir ?; Dev hücreli arterit geri gelecek mi ?; Bu diğer sağlık koşullarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?; Diyetimi herhangi bir şekilde değiştirmem gerekiyor mu? Herhangi bir takviye almalı mıyım ?; Benimle alabileceğiniz broşürler veya başka basılı materyalleriniz var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Birinci basamak doktorunuzu görerek başlayabilirsiniz. Baş ağrısı yaşıyorsanız, görme belirtileri, beyin ve sinir sistemi uzmanı (nörolog) ya da eklem, kemik ve kas hastalıkları konusunda uzman biriyseniz göz doktoruna (oftalmolog) başvurabilirsiniz Romatolog).

Semptomları ilk kez ne zaman başlattın? Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştirmek için ne varsa, neye dikkat edin? Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Randevunuza bir arkadaşınızı veya ailenizi yanınızda götürmek isteyebilirsiniz. Bazen sağlanan tüm bilgileri hatırlamak zor olabilir. Seninle birine sahip olmak, kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlamanıza yardımcı olabilir.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Fizik sınavı. Belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında soru sormanın yanı sıra, doktorunuz temporal arterlerinize özel dikkat göstererek kapsamlı fizik muayene yapabilir. Çoğu zaman, bu arterlerden biri veya her ikisi de darbeli ve sert, kord benzeri bir his ve görünüm ile ihale edilir. Kan tahlilleri. Doktorunuz dev hücreli arteritiniz olduğunu düşünürse muhtemelen sed oranınız olarak anılan eritrosit çöktürme oranınızı kontrol eden bir kan testi yaptırmış olursunuz. Bu test, alyuvarların ne kadar hızlı kan tüpünün altına düştüğünü ölçer. Hızla düşen kırmızı hücreler, vücudunuzdaki iltihap belirtileri gösterebilir .; Ayrıca, iltihaplanma olduğunda karaciğerinizin ürettiği bir maddeyi C-reaktif protein (CRP) ölçen bir test uygulayabilirsiniz. Tedavideki ilerlemenizi takip etmek için aynı testler kullanılabilir .; Biyopsi. Dev hücreli arterit tanısını doğrulamak için en iyi yol, temporal arterin küçük bir örneği (biyopsi) alınmasıdır. Prosedür, lokal anestezi sırasında genellikle kısa bir rahatsızlık veya yara izi ile yatarak tedavi edilir. Numune, bir laboratuarda mikroskop altında incelenir; Dev hücreli arteritiniz varsa, arter genellikle devasa hücreler adı verilen, hastalığa adını veren anormal derecede büyük hücreler içeren iltihap gösterir. Dev hücreli arterit olması ve yine de olumsuz bir biyopsi sonucunun olması mümkündür. Sonuçlar net değilse, doktorunuz kafanızın diğer tarafında başka bir temporal arter biyopsisi yapabilir.

Randevunuzdan önce bir listesini yapın.

Manyetik rezonans anjiyografi (MRA). Bu test, kan damarlarının ayrıntılı görüntülerini üreten bir kontrast madde kullanımı ile manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanımını birleştirir. Sınav tüp biçimli bir makinede yapıldığı için rahatsız edici bir yere kapatıldığınızda doktorunuzun vaktinden önce haberdar edin. Doppler ultrasonografi. Bu test, kan damarlarınızdan akan kan görüntüleri üretmek için ses dalgalarını kullanır .; Pozitron emisyon tomografisi (PET). Az miktarda radyoaktif madde içeren damar içi bir izleyici çözeltisi kullanarak bir PET taraması kan damarlarınızın ayrıntılı görüntülerini üretebilir ve iltihaplanma bölgelerini vurgulayabilir.

Dev hücreli arterit için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuzun isteyebileceği sorulara örnekler

Sağlıklı bir diyet yeyin. İyi yeme, kemiklerin inceltilmesi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi potansiyel sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Tuz, şeker ve alkolü sınırlandırırken, taze meyve ve sebzeleri, tahılları ve yağsız et ve balıkları vurgulayın. Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun. Uzmanlar, 50 yaşın üzerindeki kadınlar ve 70 yaş üstü erkekler için günde 1200 mg kalsiyum ve 800 uluslararası ünite (IU) vitamin D’yi önerirler. Hangi doza uygun olduğunu doktorunuza danışın sen.; Düzenli egzersiz. Yürüme gibi düzenli aerobik egzersiz, kemik kaybı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda kalbinize ve akciğerlerinize de yarar. Buna ek olarak, birçok kişi, egzersizin ruhsal durumunu ve genel anlamda refah düzeyini geliştirdiğini keşfeder. Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, yavaş yavaş başlayın ve giderek gelişin. Doktorunuz sizin için doğru olan bir egzersiz programını planlamanıza yardımcı olabilir .; Düzenli muayene yaptır. Tedavinin yan etkilerini ve herhangi bir komplikasyonun gelişip gelişmediğini kontrol etmek için doktorunuza görünün .; Aspirin hakkında sorunuz. Doktorunuza günlük 75 ila 150 miligram aspirin almayı sorun. Günlük olarak, düşük doz aspirin körlük ve inme riskini azaltabilir.

Testler ve teşhis

Asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve) gibi ağrı kesicilerinde baş ağrısı veya hassasiyetinizin hafifletilmesine yardımcı olup olmadığını doktorunuza sorun.

Dev hücreli arterit, erken belirtileri birçok yaygın koşula benzediğinden teşhis koymak zor olabilir. Bu nedenle, doktorunuz sorunun olası diğer nedenlerini ekarte etmeye çalışacaktır.

Dev hücreli arteritin teşhis edilmesine yardımcı olmak için, aşağıdaki testlerin ve prosedürlerin bir kısmına veya hepsine sahip olabilirsiniz.

Tedaviler ve İlaçlar

Kan tahlilleri. Doktorunuz dev hücreli arteritiniz olduğunu düşünürse muhtemelen sed oranınız olarak anılan eritrosit çöktürme oranınızı kontrol eden bir kan testi yaptırmış olursunuz. Bu test, alyuvarların ne kadar hızlı kan tüpünün altına düştüğünü ölçer. Hızla düşen kırmızı hücreler, vücudunuzdaki iltihap belirtileri gösterebilir.

Ayrıca, iltihaplanma olduğunda karaciğerinizin ürettiği bir maddeyi C-reaktif protein (CRP) ölçen bir test uygulayabilirsiniz. Tedavideki ilerlemenizi takip etmek için aynı testler kullanılabilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Biyopsi. Dev hücreli arterit tanısını doğrulamak için en iyi yol, temporal arterin küçük bir örneği (biyopsi) alınmasıdır. Prosedür, lokal anestezi sırasında genellikle kısa bir rahatsızlık veya yara izi ile yatarak tedavi edilir. Numune, laboratuarda mikroskopta incelenir.

Başa çıkma ve destek

Dev hücreli arteritiniz varsa, arter genellikle devasa hücreler adı verilen, hastalığa adını veren anormal derecede büyük hücreler içeren iltihap gösterir. Dev hücreli arterit olması ve yine de olumsuz bir biyopsi sonucunun olması mümkündür. Sonuçlar net değilse, doktorunuz kafanızın diğer tarafında başka bir temporal arter biyopsisi yapabilir.

Görüntüleme testleri dev hücreli arterit teşhisi için ve tedaviye yanıtınızı izlemek için kullanılabilir. Olası testler arasında

Dev hücreli arterit tedavisi, prednizon gibi yüksek dozda bir kortikosteroid ilaçtan oluşur. Görme kaybını önlemek için acil tedavi gerekli olduğu için, doktorunuz tanıyı biyopsiyle onaylamadan önce bile ilaç vermeye başlar.

Dev hücreli arterit hakkında daha fazla bilgi edinin

Büyük ihtimalle tedaviden sadece birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Görme kaybınızın tamamı yoksa görsel belirtilerin büyük olasılıkla üç ay içinde temizleneceğini söyleyebiliriz.

Bir ila iki yıl veya daha uzun süreler için ilaç almaya devam etmeniz gerekebilir. İltihabı kontrol etmek için gereken en düşük dozda kortikosteroid bulana kadar, ilk aydan sonra doktorunuz yavaş yavaş dozaj düşürmeye başlayabilir.

Dev hücreli arterit hakkında daha fazlası

Bazı belirtiler, özellikle de baş ağrısı, bu incelme döneminde geri dönebilir. Bu aynı zamanda bir çok kişinin polimiyalji romatika semptomları geliştirdiği nokta. Bu fişekler genellikle kortikosteroid dozunda hafif artışlarla tedavi edilebilir. Doktorunuz, metotreksat olarak adlandırılan ve kortikosteroidlerin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilecek bir ilaç önerebilir.

Kortikosteroidler, osteoporoz, yüksek tansiyon ve kas güçsüzlüğü gibi ciddi yan etkilere yol açabilir. Bu olası yan etkileri gidermek için, doktorunuz muhtemelen kemik yoğunluğunuzu izleyecek ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olmak için kalsiyum ve D vitamini takviyeleri veya diğer ilaçları reçete edebilir. Doktorunuz kan basıncınızı da gözlemleme olasılığınızdadır ve kan basıncını normal aralıkta tutmak için bir egzersiz programını, diyet değişikliklerini ve ilacı önerebilir. Kortikosteroid tedavisi inceltildiğinde ve durdurulduğunda çoğu yan etki ortadan kalkar.

Dev hücreli arterit tanısı erken tedavi edildiğinde, prognoz genellikle mükemmel olur. Kortikosteroid tedavisi başladıktan sonra belirtileriniz muhtemelen çabucak iyileşir ve görüşünüz etkilenmeyecektir. Bu davadaki en büyük meydan okuma, ilacınızın yan etkileri ile baş etmeyebilir. Aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir

Yapabileceğiniz her şeyi öğrenmek dev hücreli arterit ve tedavisi ile durumunuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Sağlık ekibiniz sorularınıza cevap verebilir ve çevrimiçi destek grupları da yardımcı olabilir. Altığınız herhangi bir ilacın olası yan etkilerini bilin ve sağlığınızdaki herhangi bir değişikliği doktorunuza bildirin.

1

)