Sık sık cilt kanseri ve melanom hakkında sık sorulan sorular

Deri kanseri Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık görülen bir kanserdir. Bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom (melanom dışı deri kanseri) deri kanserinin en yaygın formları, ancak melanom daha tedavi daha kolaydır. cilt kanseri, yeni vaka sayısı her yıl artıyor gibi görünüyor. nedeniyle cilt kanserine ölümlerin sayısı ise oldukça azdır.

Melanom melanosit (pigment melanin yapmak hücrelerde) başlar deri kanseri türüdür. Bazı melanom mol gelişebilir, ama çoğu yok. Benler çok yaygındır. Çoğu kişi 10 ila 30 mol olması. Aylık cilt kendini sınavları ile birlikte birçok benler, doktor ya da bir dermatolog tarafından dikkatli, rutin sınav, varsa, tavsiye edilebilir.

Bir kişi genellikle 40. benler düz veya kabarık olabilirler yaşlarında kadar, zaman zaman yeni benler ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle yuvarlak veya oval ve bir kalem silgi daha büyüktür. Birçok benler küçük, düz bir nokta olarak başlar ve yavaş yavaş çapı daha büyük ve yükseltilmiş olur. Uzun yıllar boyunca, onlar, yine dümdüz ten rengi olmak ve uzak gidebilir.

Hiç kimse melanom kesin nedenlerini bilir. Ancak, araştırmalar belirli melanom risk faktörleri olan insanlar başkalarının melanom geliştirme daha olası olduğunu göstermiştir.

Bir çocuk ya da genç olarak güneş yanığı kabarma, şiddetli en az birini geçirmiş olan kişiler melanom artmış risk altındadır.

Melanom bazen ailelerde çalışır. Bu hastalığı geçirmiş olan iki ya da daha fazla yakın akrabaları olan bir risk faktörüdür. Melanom ile tüm hastaların yaklaşık% 10’unda bu hastalık bir aile üyesi var.

Melanom kolayca yanıklar veya çiller koyu tenli kişilerde daha (bu insanlar da genellikle kırmızı ya da sarı saçları ve mavi gözleri var) adil bir cilde sahip kişilerde daha sık görülür.

melanom riski atipik benler (displastik nevüs olarak adlandırılır) çok sayıda insanlar için büyük bir gün. Yaklaşık bir 20 kişiden sıradan bir köstebek farklı görünüyor en azından bir olağandışı köstebek var. Risk atipik benler ve melanom hem de bir aile öyküsü olan kişiler için özellikle yüksektir.

Kafkasyalılar, açık tenli düşük enlemlerde yaşayan insanların ve 50 ila 60 yaş arası erkekler, melanom gelişme riski daha yüksektir.

Ultraviyole (UV) derinin güneşten ve güneş lambası ve bronzlaşma kabinleri zararlardan radyasyon ve melanom ve diğer türleri cilt kanseri yol açabilir

Araştırma sonuçları, ultraviyole (UV) radyasyon maruziyeti azaltarak melanom dışı cilt kanseri insidansını azalttığı ileri sürmüşlerdir. Ultraviyole radyasyon güneşten gelen yüksek enerjili ışınları olduğunu. Böyle bronzlaşma kabinleri ve güneş lambalarının gibi yapay kaynaklar da ultraviyole radyasyon üretir.

, Güneşe maruz kalma azaltılması gibi bir şapka ve uzun kollu koruyucu giysiler giyen ve cilt kanseri riskini düşürmeye yardımcı olabilir güneş yeterli miktarda kullanılması. Güneşten koruyucular güneş koruma faktörü (SPF) göre gücü derecelendirilir. SPF daha yüksek, daha güneş yanığı koruma sağlanır. 2 ila 11 arasında bir SPF değeri Güneşten koruyucular güneş yanığı karşı çok az koruma sağlar. 12 ile 29 arasında bir SPF Güneşten koruyucular ılımlı koruma sağlar. 30 SPF olanlar ya da daha yüksek güneş yanığına karşı yüksek koruma sağlar. UV emici lensler var güneş gözlüğü de giyilmelidir. Etiket lensler UVA ve UVB radyasyonu en az% 99 blok belirtmek gerekir. güneş yanığı kaçınarak melanom cilt kanserine yakalanma kişinin şansını azaltır Ancak, bu bilinmemektedir.

İşte bir deri kendini sınav yapmak nasıl

Cildinizde bir şey hakkında bir soru ya da endişeniz varsa, doktorunuza görünün. “ABCDE” Düşünme sen izlemek için hatırlamanıza yardımcı olabilir

Doktor cilt üzerinde bir nokta melanom olduğunu şüphelenirse, hasta biyopsi olması gerekir. Bir biyopsi kesin tanı koymak için tek yoldur. Bu prosedürde, doktor şüpheli görünen büyüme kaldırmak için çalışır. Bu çıkarılmasıdır. Büyüme tamamen kaldırılacak çok büyükse, doktor doku örneği kaldırır. Doktor nadiren “tıraş” ve melanom olabilecek bir büyüme dağlamak asla.

Biyopsi genellikle lokal anestezi ile doktor ofisinde yapılabilir. Patolog, daha sonra kanser hücrelerinin kontrol etmek için bir mikroskop altında dokuyu inceler. Birden fazla patolog kanser hücrelerini doku kontrol etmek için bazen yararlı olur.

KAYNAK; Sağlık Ulusal Kanser Enstitüsü ABD National Institutes: “Cilt Kanseri Hakkında Genel Bilgiler; Kanser Derneği:” Kanser Başvuru Bilgileri Cilt Kanseri.