Jelmasyum

Yaygın isimler: Gelsemium ayrıca sarı veya Carolina Yasemin, vahşi, sarı veya Carolina jessamine, ormancılık ve akşam trompet çiçek olarak bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

Ò … Etkinliğe dair çok az veya hiç kanıt yoktur.

Güvenlik derecelendirmesi

Gelsemium, çok hoş kokulu, parlak sarı çiçeklerle karakterize, tırmanan, odunsu, yaprak dökmeyen bir sarmaşıktır. ABD’nin güneybatısındaki yerli halkı olmasına rağmen, Meksika’da ve Orta Amerika’nın bir bölümünde yaygın olarak süs bitkisi olarak yetişir. G. nitidum ve Bignonia sempervirens ile eş anlamlıdır. Gerçek yasemin (Jasminum grandiflorum) ile karıştırılmamalıdır. Gelsemium, Güney Carolina’nın devlet çiçeğidir.

Gelsemium, bazı analjezik ve homeopatik ürünler için bir bileşen olarak kullanılmıştır, ancak toksisitesi nedeniyle kullanımı sınırlı olmuştur. Yüzyılın başında, astım ve solunum yollarında popüler bir içerikti. Geleneksel Çin tıbbında nevraljiyi ve çeşitli acı koşulları tedavi etmek için ilgili türler kullanılmıştır.

Gelsemium ve onun prensibi olan alkaloid jeneminin, merkezi uyarıcı ve analjezik etkileri olduğu ve aspirin ve fenasetin etkilerini güçlendirdiği rapor edilmiştir. Bitki, antikanser özellikleri nedeniyle araştırılmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, uyarıcı veya analjezik etkileri için jelzeminin kullanımı ile ilgili herhangi bir klinik veri ortaya koymuyor.

Dozaj önerileri için bir temel oluşturmak üzere jelzemium ile ilgili yeni bir klinik çalışma bulunmamaktadır. Bu bitkinin klasik kullanımı, köksapın 30 mg’ını belirtti. Mevcut kullanım öncelikle homeopatiktir.

Artık güvenli sayılmamaktadır.

Belirlenmiş ters etki. Kullanmaktan kaçının.

Kimse belgelenmemiş.

Araştırma, bu ürünün kullanımıyla ilgili advers etkileri hakkında çok az veya hiç bilgi ortaya koymaktadır.

Jelseminin tüm parçaları toksiktir ve yutulduğunda ölüme neden olabilir.

Referanslar