Glipizid ve metformin (oral yol) önlemleri

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmek isteyecektir.

Belirli koşullar altında glipizid ve metformin çok fazla laktik asidoz oluşturabilir. Laktik asidoz semptomları şiddetlidir ve ortaya çıkmakta hızlıdır ve genellikle tıbba ait olmayan diğer sağlık sorunları mevcut olduğunda ve kalp krizi veya böbrek yetmezliği gibi şiddetli olduğunda ortaya çıkar. Laktik asidoz belirtileri karın veya mide rahatsızlığı, iştah azalması, ishal, hızlı, sığ nefes alma, genel rahatsızlık hissi, kas ağrısı veya kramp ve alışılmadık uykusuzluk, yorgunluk veya zayıflık sayılabilir.

Laktik asidoz belirtileri ortaya çıkarsa acil tıbbi yardım almanız gerekir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Acil durumda-Diyabetin neden olduğu bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Tıbbi kimlik (ID) bilezik veya boyun zinciri giymek iyi bir fikirdir. Ayrıca, diyabetiniz ve tüm ilaçlarınızın bir listesi olduğunu belirten cüzdanınızda veya cüzdanınızda bir kimlik belgesi bulundurun.

Hipoglisemi semptomları (düşük kan şekeri), anksiyete, sarhoş olma davranış değişiklikleri, bulanık görüş, soğuk terler, konfüzyon, soğuk, soluk cilt, düşünce zorluğu, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı kalp atışı, baş ağrısı (devam eden); bulantı; Sinirlilik, kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulanık konuşma veya alışılmadık yorgunluk ya da zayıflık.

Glipizid ve metformin kombinasyonu düşük kan şekerine neden olabilir. Bununla birlikte, bir yemeği ya da atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, alkolden, normalden çok egzerseniz, bulantı ya da kusma yüzünden yemek yemeniz, belirli ilaçlar almanız ya da diabet tıbbıyla glifizid ve metformin almanız durumunda da ortaya çıkabilir. Düşük kan şekeri semptomları bilinç kaybına (sonuçta) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri hissederler. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylelikle hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Düşük kan şekeri belirtileri ortaya çıkarsa, glikoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, nondiet meşrubatı veya suda eritilmiş şekeri içerseniz. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Glukagon, nöbetler (konvülsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomlar ortaya çıktığında acil durumlarda kullanılır. Bir şırınga veya iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Hiperglisemi semptomları bulanık görme, uykulu olma, ağız kuruluğu, kızarıklık, kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, idrarda artan idrara çıkma (sıklık ve hacim), idrardaki ketonlar, iştahsızlık, uykululuk, karın ağrısı, mide bulantısı, Ya da kusma, yorgunluk, sorunlu solunum (hızlı ve derin), bilinç kaybı ya da alışılmadık susama.

Her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız, ateşiniz varsa veya enfeksiyon varsa, diyabet ilacınızın bir dozunu atlayın veya yemeyin ya da yeme planınızı takip etmeyin ya da yemiyorsanız yüksek kan şekeri oluşabilir.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için sağlık uzmanınızı arayın.