Gilenya

Terapötik Sınıf: Bağışıklık Modülatörü

Gilenya için kullanır

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın fingolimodun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriyatrik popülasyonda, yaşın fingolimod etkisine olan ilişkisine ilişkin uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar geriatrik özel bir sorun saptanmamıştır. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek, karaciğer veya kalp problemlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir ve bu da fingolimod alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Gilenya’yı Kullanmadan Önce

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Aniden kullanmaya devam etmeyin, daha fazla almayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzdan daha uzun süre almazsınız. Bunun yapılması, yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

İlk dozunuz bir hastanede veya klinikte verilecektir. İlk dozdan sonra en az 6 saat boyunca yan etkiler kontrol edilecektir.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilacı yiyecek olsun veya olmasın alın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kalp fonksiyonu için kan testleri ve testleri gerekli olabilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Bu ilacı kullanırken hamile kalmamalısınız ve durdurduktan 2 ay sonra. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Amiodaron, disopiramid, dofetilid, procainamid, kinidin, sotalol, Betapace®, Cardioquin®, Cordarone®, Norpace®, Procanbid®, Quinaglute® veya Tikosyn gibi kalp ritmi problemleri için de ilaç kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayın ®. Bu ilaçları fingolimod ile birlikte kullanmak ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Gilenya’nın Uygun Kullanımı

Bu ilaç, özellikle ilk dozu aldıktan sonra kalp hızınızın düşmesine neden olabilir. Bradikardi bulguları ve belirtileri için hastanede veya klinikte 6 saat süreyle gözlem yapacaksınız (yavaş kalp atışı). Belirtiler göğüs ağrısı veya rahatsızlık, baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma, nefes darlığı, yavaş veya düzensiz kalp atışları veya olağandışı yorgunluk içerebilir.

Fingolimod, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Yapabiliyorsanız, enfeksiyonu olan insanlardan kaçının. Bir enfeksiyonunuz olduğunu veya ateşiniz veya titreme, öksürük veya ses kısıklığı, bel ağrısı veya yan ağrısı ya da ağrılı ya da zor idrara çıkmanız durumunda hemen doktorunuza danışın.

Fingolimod ile tedavi edilirken ve onlarla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yok. Fingolimod vücudunuzun direncini düşürebilir ve aşı da işe yaramayabilir veya aşı önlemeye yönelik enfeksiyona maruz kalabilirsiniz. Buna ek olarak, canlı virüs aşıları alan evinizde yaşayan diğer kişilerin yanında olmamanız gerekir çünkü size virüsü geçirebilecek bir şans vardır. Canlı aşılara örnek olarak kızamık, kabakulak, grip (nazal grip aşısı), poliovirüs (oral form), rotavirüs ve kızamıkçık örnekleri verilebilir. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç, özellikle ilk 3-4 aylık tedavide maküler ödem (gözün arka tarafında şişme) yapabilir. Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik meydana gelirse, tedavi sırasında veya sonrasında doktorunuza danışın. Doktorunuz bir göz doktorunun gözlerinizi kontrol etmesini isteyebilir.

Bu ilaç, posterior reversibl ensefalopati sendromu (PRES) adı verilen nadir bir duruma neden olabilir. Ani ve şiddetli bir baş ağrısı, karışıklık, görme değişikliği veya bu ilaç ile nöbetleriniz varsa hemen doktorunuza danışın.

Nefes darlığı, zor ya da zor nefes alma, göğüste sıkışma ya da bu ilacı alırken hırıltı varsa hemen doktorunuza danışın.

Ağırda ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkıları, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya güçsüzlük veya sarı gözler veya cilt varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gilenya Kullanılırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gilenya Yan Etkileri

Gilenya (fingolimod)

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Multipl Skleroz Copaxone, Tecfidera, Avonex, Aubagio, Ampyra, Tysabri, Betaseron, Rebif, interferon beta-la, dimetil fumarat, mitoksantron, Glatopa, glatiramer, natalizumab, fingolimod, teriflunomid, dalfampridin, Extavia, Novantrone, Avonex Pen, Rebif Rebidose, Prednizon, deksametazon