Gen nitro

Gen Nitro için kullanır

Terapötik Sınıf: Antianginal

Kimyasal Sınıf: Nitrat

Nitrogliserin, nitrat denilen ilaç grubuna aittir. Kan damarlarını rahatlatarak ve iş yükünü azaltarak kalbe kan ve oksijen artıracak şekilde çalışır. Uzun süreli olarak düzenli olarak veya egzersiz veya stresli bir olaydan hemen önce kullanıldığında, angina ataklarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın nitrogliserinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Gen-Nitro’yu Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda nitrogliserinin yararlılığını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri görülmekte ve bu durum nitrogliserin alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, nitrogliserin içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Gen-Nitro’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Nitroglycerin, farklı nedenlerle kullanılan iki ürün türü olarak mevcuttur. Uzun süreli salınan kapsüller, angina ataklarını önlemek için belirli bir programda her gün kullanılır. Oral sprey ve dil altı tabletleri, önceden başlamış bir angina atağını durdurmak için çabucak çalışıyor veya stresli bir olay uygulamayı veya stres yaşanmasını bekliyorsanız anjini önlemek için kullanılabilir.

Anjinalı bir saldırıyı (göğüs ağrıları, sızlanma veya göğüs sıkışması) hissetmeye başladığınızda, oturun. Ardından ağzınıza veya dilinin altına dil altı bir tablet yerleştirin. Oral spreyi kullanırsanız, dilin üstüne veya altına püskürtmelisiniz. Tablet ya da sprey kullandıktan sonra başınızı döndüğünde, başınızı dönmüş halde ya da soluk hale gelebilir, bu nedenle ilaç çalışırken ayakta durmaktan daha güvenlidir. Otururken başın döngüsü veya soluklaşması halinde, birkaç derin nefes alın ve dizleriniz arasında başınızla öne eğin. Sakin olun ve birkaç dakika içinde kendinizi daha iyi hissedin.

Nitroglycerin dil altı tabletleri çiğnenebilir, ezilmemiş veya yutulmamalıdır. Ağzın astarından emildiğinde çok daha hızlı çalışırlar. Tablet dilin altına veya yanak ve sakız arasına yerleştirin ve çözülmesine izin verin. Tablet çözüldüğünde yemeyin, içmeyin, sigara içmeyin veya çiğneme tütünü kullanmayın.

Nitroglycerin dil altı tabletleri genellikle 1 ila 5 dakika rahatlama sağlar. Bununla birlikte, ağrı hafifletilmezse, ilk tableti aldıktan 5 dakika sonra ikinci bir tablet kullanabilirsiniz. Ağrı 5 dakika daha devam ederse üçüncü bir tablet kullanılabilir. Toplam 3 tabletten sonra hala göğüs ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuza başvurun veya hemen bir hastane acil servise gidin. Kendinizi kullanmayın ve gerekirse 911’i arayın.

Göğüs ağrısının başlangıcında 1 veya 2 sprey Nitrogliserin oral spreyi uygulayabilirsiniz. Ağrı 5 dakika sonra devam ederse, üçüncü bir sprey kullanılabilir. Üçüncü sprey kullanmadan önce ilk 1 veya 2 spreyden 5 dakika sonra beklemelisiniz. Toplam 3 spreyden sonra hala göğüs ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuza başvurun veya hemen bir hastane acil servise gidin. Kendinizi kullanmayın ve gerekirse 911’i arayın. 15 dakikalık bir sürede 3’ten fazla sprey kullanmayın.

Uzun süreli salınım kapsülünü tamamen yutun. Bölmeyin, ezmeyin ya da çiğneyin.

Sabahları uzatmalı salım kapsülünü almalı ve her gün aynı programı takip etmeliyiz. Bu ilaç, her gün alacağınız zaman “uyuşturucu içermeyen” bir süreye sahipseniz en iyi sonucu verir. Doktorunuz ilaçsız bir süre için izin vermek için gün boyunca dozlarınızı zamanlayacaktır. İlacın düzgün çalışması için doz programını dikkatlice takip edin.

Bu ilaç bir hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Nitrogliserinin doğru kullanılması

Oral sprey kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Uzatmalı salınımlı kapsülleri oda sıcaklığında, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta kapalı bir kapta saklayın.

Gen-Nitro Kullanılırken Önlemler

Dil altı tabletleri orijinal cam şişede saklanmalıdır. Her kullanımdan sonra kapağı sıkıca vidalayın ve şişeyi oda sıcaklığında, ısı, nem ve direkt ışıktan uzak tutun.

Ağız spreyini oda sıcaklığında, ısıdan ve doğrudan ışından uzakta saklayın. Donma. Bu ilacı aşırı ısıya veya soğuka maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Boş olsa dahi, kabını zorla açmayın ya da ateşe atmayın.

Bu ilacı uzun süre alacaksanız, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilacı kullanırken avanafil (Stendra®), riociguat (Adempas®), sildenafil (Viagra®), tadalafil (Cialis®) veya vardenafil (Levitra®) kullanmayınız. Bu ilaçları birlikte kullanmak bulanık görme, baş dönmesi, başın çarpması veya bayılmaya neden olabilir. Eğer bu ilaçları alıyorsanız ve bir angina atağınız varsa hemen hastaneye gitmeniz gerekir.

Bu ilaç baş ağrısına neden olabilir. Bu baş ağrısı, tıbbın çalıştığının bir işaretidir. Başınızı önlemek için ilacı kullanmayı bırakmayın veya kullandığınız zamanı değiştirmeyin. Şiddetli ağrınız varsa doktorunuzla konuşun.

Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle yatarken veya otururken çabucak kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir. Ayrıca, bir süre yatmak baş dönmesi veya başın çarpıklığını hafifletir.

Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma, alkol içtiğiniz, uzun süre ayakta durduğunuz, egzersiz yaparsanız veya hava sıcaksa daha olasıdır. Bu ilacı alırken, içtiğiniz alkol miktarını sınırlamaya dikkat edin. Ayrıca, egzersiz sırasında veya sıcak havalarda veya uzun süre beklemeniz gerekiyorsa ekstra özen gösterin.

Gen Nitro Yan Etkiler

nitrogliserin

Bu ilacı doktorunuzla ilk kontrol etmeden kullanmayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Bu ilacı kullanırken ağızda bulanık görüş veya kuruluk oluşabilir. Bu sizi ilgilendiriyorsa doktorunuza danışın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Cildinizde çatlaklar, sıcaklık hissi, vücudunuzdan gelen ısı kaybı, kızarıklık, kırmızı, şişmiş cilt, yüz kızarıklığı, boyun, kollar ve bazen üst göğüs veya kabuklu deri varsa hemen doktorunuza danışın. Bu ilacı kullanıyorsunuz

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Angina aspirin, amlodipin, metoprolol, atenolol, karvedilol, Norvasc

Anal Fissür ve Fistül nitrogliserin, Rektiv

Kalp krizi Plavix, lisinopril, aspirin, metoprolol, atenolol, varfarin

Angina Pektoris, aspirin, metoprolol, atenolol, diltiazem, nitrogliserin, Toprol-XL profilaksisi