Fondaparinux (cilt altı yolu) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testlerine ihtiyaç duyulacaktır. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Fondaparinux kanama problemlerine neden olabilir. Ağrı tıbbı veya anestezi (bazen “epidural” olarak adlandırılır) için sırtınızda bir kateter varsa veya böbrek sorunlarınız varsa bu risk daha yüksektir. Böbrek sorunlarınız kötüleşiyorsa kanama riski artar. Alışılmamış bir kanama veya morarma, siyah, katran dışkısı, diş eti kanaması, idrar veya dışkıda kan, karıncalanma, uyuşma veya alt bacakların zayıflığı veya cildinizdeki kırmızı lekelerin kesin olup olmadığını anında doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanırken daha kolay kanamaz veya çürük olabilirsiniz. Kaba sporlardan veya çürük, kesik veya yaralanabilecek diğer durumlardan uzak durun. Tıraş makinesi ve tırnak makası gibi keskin nesneleri kullanırken dikkatli olun. Burun çekme ve güçlü burun üfleme kaçının.

Normal bir diş fırçası, diş ipi veya kürdan kullanırken dikkatli olun. Doktorunuz, dişçiniz veya hemşireniz, dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemenin diğer yollarını önerebilir. Herhangi bir dişçilik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyat veya tıbbi testler yaptırmadan birkaç gün önce fondaparinux kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Ayrıca daha önce fondaparinux veya heparin almışsanız ve trombositopeni (kandaki düşük trombosit sayısı) denilen bir reaksiyon geçirmişseniz veya tıbbı alırken yeni kan pıhtıları oluşursa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, bazı diğer ilaçlar veya prosedürlerle birlikte kullanıldığında spinal veya epidural pıhtılaşma riskinizi artırabilir. Orta hat sırt ağrısı, uyuşma, karıncalanma ya da bacaklarda ya da ayaklarda güçsüzlük ya da bağırsak ya da mesane kontrolünü kaybetmeniz (idrar kaçırma) durumunda hemen doktorunuza danışın.

Bu ilacın önceden doldurulmuş şırıngasının iğne koruyucusu kuru doğal lateks kauçuğu içerir. Lateks veya kauçuk ile herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza söyleyin.

Başka bir ilacı almadan önce doktorunuza danışın veya aldığınız miktarı değiştirin. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir. Birçok ilaç bu tıbbın vücudunuzu nasıl etkilediğini değiştirir.