Fluzone

Terapötik Sınıf: Aşı

Fluzone için Kullanır

Birçok influenza virüsü çeşidi vardır, ancak her biri belirli bir yılda sorunlara neden olmayacaktır. Bu nedenle, her yıl influenza aşısı üretilmeden önce Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD ve Kanada Kamu Sağlığı Hizmetleri hangi virüslerin o yıl enfeksiyona neden olabileceğine karar verir. Koruyucu antikorlara neden olan maddeler olan antijenler, bu virüsler için influenza aşısına dahil edilir. Genellikle, ABD ve Kanada aynı influenza aşısını kullanır, ancak bunu yapmak zorunda değildirler.

İnfluenza enfeksiyonlarına genellikle farklı virüs türleri sebep olduğu ve aşı tarafından kazanılan korunmanın bir yıldan kısa sürmesi nedeniyle, her yıl bir grip aşısı enjeksiyonu yapılması gereklidir.

Grip, boğaz, bronş tüpleri ve akciğerlerin bir virüs enfeksiyonudur. Grip enfeksiyonu sırt, kol ve bacaklarda ateş, titreme, öksürük, baş ağrısı, kas ağrıları ve ağrılara neden olur. Buna ek olarak, yetişkinler ve çocuklar diğer hastalıklar veya tıbbi koşullarla zayıflarlar ve 50 yaş ve üstü kişiler, sağlıklı olsalar bile, hastanede tedavi edilmesi gereken çok daha ciddi bir hastalığa yakalanabilir. Her yıl binlerce insan bir grip enfeksiyonu sonucu ölür.

İnfluenza enfeksiyonlarını önlemenin en iyi yolu, genellikle her yıl bir Kasım ayının başında grip aşısı yaptırmaktır. İnfluenza karşı bağışıklama (aşı alma), 6 aylık ve daha büyük çocuklara, tüm çocuklara ve tüm yetişkinlere (65 yaş ve üstü dahil) onaylanmıştır.

Bu aşı sadece doktorunuzun veya diğer sağlık profesyonellerinin gözetiminde veya onayı ile verilir.

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Fluzone Kullanmadan Önce

Pediatrik popülasyonda yaşın Agriflu®, Flucelvax®, Flulaval ™, Fluzone® Yüksek Dozlu, Fluzone® Intradermal veya Fluzone® Intradermal Dörtlücülüğünün etkileri ile ilişkisi hakkında uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Afluria®, 5 yaşından küçük çocuklarda endike değildir. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Yaşla 4 yaşın altındaki çocuklarda yaşın Fluvirin®’in etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

3 yaşından küçük çocuklarda yaşın Fluarix® veya Fluarix® Quadrivalent’in etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

6 aydan küçük çocuklarda yaşın Fluzone® veya Fluzone® Quadrivalent’in etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, influenza virüsü aşısının yaşlı insanlarda kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Geriatrik popülasyonda yaşın Fluzone® Intradermal veya Fluzone® Intradermal Quadrivalent’in etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu aşı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınması bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, influenza virüsü aşısı içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Fluzone’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu aşıyı verecektir. Bu aşı kaslarınızdan birine veya cildinize, genelde omuz bölgesinde atış olarak verilir.

Bazen herkes için yeterli grip aşısı yoktur. Bu olur ve sağlıklı bir yetişkin iseniz, aşılamadan önce grip mevsiminde beklemeniz gerekebilir.

Gripten korunmak için her yıl grip aşısı yaptırmanız gerekir.

Bazı çocuklar ikinci doz aşıya ihtiyaç duyabilirler. Çocuğunuz ikinci bir aşı dozu gerekiyorsa, çocuğunuzun ikinci dozunu zamanında alması çok önemlidir. Randevuyu iptal etmeniz gerekiyorsa, mümkün olan en kısa sürede başka bir randevu alın.

Fluzone® Intradermal Quadrivalent ve Fluzone® Quadrivalent, hasta bilgi formuyla birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

İnfluenza virüsü aşısının uygun kullanımı

Çocuğunuzun ikinci doz aşıya gereksinimi olması durumunda çocuğunuzun doktorunuza zamanında dönmesi çok önemlidir. Sizin veya çocuğunuzun bu aşıyı aldıktan sonra ortaya çıkabilecek yan etkileri doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Bu aşı, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Siz veya çocuğunuzun döküntüsü, kaşıntı, dil ve boğazda şişme veya enjeksiyonu aldıktan sonra rahatsız nefesiniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

İnfluenza aşısından belirli bir marka (Afluria®) alan çocuklar ateş gelişirken bazı vakalarda nöbet geçiren bir ateş gelişti. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Eğer çok hastaysanız ve yüksek ateşiniz varsa, muhtemelen bu aşı almadan önce iyice bekleyene kadar beklemeniz gerekecektir.

Grip virüsü aşısı, aşı alan herkesi koruyamayabilir. Ayrıca, bu aşı virüsü kullandıysanız grip belirtilerini tedavi etmeyecektir.

Enjeksiyon bazı markalar (Agriflu®, Flucelvax®, Fluvirin®, Fluzone®, Fluzone®, Yüksek Doz) için önceden doldurulmuş şırınganın uç başlığı, kuru doğal kauçuk (lateksin bir türevi) içerir; bu da insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir Latekse duyarlı olanlar. Bu aşıyı almadan önce sizin veya çocuğunuzun lateks alerjisine sahip olması durumunda doktorunuza bildirin.

Sizin veya çocuğunuzun bir steroid, radyasyon veya kanser tedavisi gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir ilaç veya tedavi kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildiklerinden emin olun. Bu aşılar ayrıca bu ilaçları kullanıyorsanız da çalışmayabilir. Doktorunuz halen aşı almayı isteyebilir, çünkü size bir miktar koruma sağlayabilir.

1976’da “domuz gribi” influenza aşısı alan bir grup insan, felç yaratan bir hastalık olan Guillain-Barré sendromunu (GBS) geliştirdi. Bu insanların çoğu 25 yaşın üzerindeydi. Aşı alan her bir milyon kişiden yalnızca 10’u aslında GBS geliştirdi, ancak bu sayı normalde beklenenden 6 kat daha yüksekti. GBS’li insanların çoğu tamamen iyileşti.

Akciğer Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

1976 aşısında bulunan “domuz gribi” virüsünün soruna neden olduğu kabul ediliyor, ancak bu kanıtlanmış değil. O zamandan bu yana, çalışmalar influenza aşısından GBS kazanma riskinin çok düşük olduğunu ortaya koydu (her milyon kişiden biri).

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Fluzone Yan Etkileri

Fluzone (inenfekte influenza virüsü aşısı)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

İnfluenza profilaksisi Tamiflu, amantadin, Fluvirin, oseltamivir, Afluria, Fluzon Yüksek Doz, Simmetrel, rimantadin, inaktive FluDiX, zanamivir, Flumadin, Fluzone 2015-2016, Fluzone Yüksek Doz 2015-2016, Flucelvax, Relenza, Fluzon Dört Eşdeğerli İntradermal 2015-2016, Fluzon İntradermal, FluLaval, Fluarix Dört Eşdeğerli 2015-2016, Flublok, Agriflu, FluMist