Fluoksetin

Antidepresan, majör depresif bozukluğu olan çocuklar, ergenler ve genç yetişkinlerde intihar düşüncesi ve davranış riskini artırabilir. Her yaştan hastayı klinik kötüleşme ve intihar düşüncelerinin ve davranışlarının ortaya çıkması için yakından izlemek. Prozac ve olanzapini kombinasyon halinde kullanırken, Symbyax® paketine ekli Kutulu Uyarı bölümüne de bakınız.

Antidepresan, majör depresif bozukluğu olan çocuklar, ergenler ve genç yetişkinlerde intihar düşüncesi ve davranış riskini artırabilir. Her yaştan hastayı klinik kötüleşme ve intihar düşüncelerinin ve davranışlarının ortaya çıkması için yakından izlemek. Prozac® MDB ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan pediatrik hastalarda kullanılmak üzere onaylandı.

Antidepresan, majör depresif bozukluğu olan çocuklar, ergenler ve genç yetişkinlerde intihar düşüncesi ve davranış riskini artırabilir. Her yaştan hastayı klinik kötüleşme ve intihar düşüncelerinin ve davranışlarının ortaya çıkması için yakından izlemek. Sarafem®, pediyatrik hastalarda kullanım için onaylanmamıştır.

Fluoksetin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antidepresan

Farmakolojik Sınıf: Serotonin Geri Alım İnhibitörü

Fluoksetin, antidepresandır ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) olarak bilinen bir grup ilaça aittir. Fluoksetin beyinde serotonin adı verilen bir kimyasal maddenin etkinliğini arttırarak çalışır.

Fluoksetin sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Fluoksetin kullanmadan önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Fluoksetin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Fluoksetin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda fluoksetinin kullanımını sınırlayacak pediatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 8 yaşın altındaki çocuklarda depresyon tedavisinde ve 7 yaşından küçük çocuklarda obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde güvenlik ve etkililik sağlanmamıştır.

Bulimiya nervoza veya panik bozukluğu olan çocuklarda yaşın fluoksetinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda fluoksetin kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda genç erişkinlere göre hiponatremi (kandaki düşük sodyum) daha yüksektir; bu, fluoksetin alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyumu gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Fluoksetin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Fluoksetin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Fluoksetin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Fluoksetin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı fluoksetinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Fluoksetininizi, mümkün olduğunca durumunuza göre yararlanabilmeniz için, yalnızca doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Fluoksetin bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

İlaç yemek olsun veya olmasın alabilirsin.

Bazı koşullar için, kendinizi daha iyi hissetmeye başlamadan önce bir veya daha fazla zaman almanız gerekebilir.

Oral sıvı kullanıyorsanız, her dozu ölçmeden önce şişeyi iyice çalkalayın. Sıvıyı ölçülü kaşık, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün. Normal bir ev çay kaşığı ilaç miktarını ölçmez.

Fluoksetin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece fluoksetinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Fluoksetinin Doğru Kullanımı

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar fluoksetin özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Dozunuzdaki değişikliklere izin vermek ve herhangi bir yan etkiyi azaltmaya yardımcı olması için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Fluoksetin, bir monoamin oksidaz (MAO) inhibitörü (örn. Izokarboksazid [Marplan®], linezolid [Zyvox®], metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin [Nardil®], selegilin [Eldepryl®], tranylcypromine [Parnate®] ile almayınız. Bir MAO inhibitörünü durdurduktan sonraki 2 hafta boyunca fluoksetin almaya başlamayın ve MAO inhibitörü almadan önce fluoksetin durdurulduktan sonra 5 hafta bekleyin. Onları bir araya getirirseniz veya uygun miktarda beklemiyorsanız, karışıklık, ajitasyon, huzursuzluk, karın veya bağırsak semptomları, ani yüksek vücut ısısı, aşırı yüksek tansiyon veya şiddetli konvulsiyonlar geliştirebilirsiniz.

Fluoksetin kullanırken alınacak önlemler

Tioridazini (Mellaril®) fluoksetin ile almayın ve tioridazini almadan önce fluoksetini durdurduktan 5 hafta sonra bekleyin. Fluoksetin ile birlikte pimozid (Orap®) kullanmayın. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi kalp problemlerine neden olabilir.

Fluoksetin bazı ilaçlarla birlikte alınırsa serotonin sendromu diye bilinen ciddi bir duruma neden olabilir. Buspiron (Buspar®), fentanil (Abstral®, Duragesic®), lityum (Eskalith®, Lithobid®), triptofan, St. John’s wort veya bazı ağrı veya migren ilaçları (örn., Rizatriptan, sumatriptan, tramadol) ile fluoksetin kullanmayın. , Frova®, imitrex®, Maxalt®, Relpax®, Ultram®, Zomig®). Fluoksetin ile diğer ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

Fluoksetin bazı gençlere ve genç erişkinlere karşı heyecanlı, sinir bozucu veya diğer anormal davranışları gösterebilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Bazı insanlar uyku sorununa, rahatsızlıktan kolayca rahatsızlanabilir, enerjide büyük bir artışa ya da pervasızca hareket etmeye başlayabilir. Siz veya bakıcıınız bu istenmeyen etkileri fark ederse hemen doktorunuza bildirin. Sizin veya ailenizdeki herhangi birinin bipolar bozukluğu (manik depresif) olup olmadığını veya intihar etmeyi denediğini doktorunuza bildirin.

Birden önce doktorunuza danışmadan fluoksetin almayı kesmeyin. Doktorunuz, tamamen durmadan kullandığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu, ajitasyon, nefes alma sorunları, göğüs ağrısı, konfüzyon, ishal, baş dönmesi veya baş dönmesi, hızlı kalp atışı, baş ağrısı, terleme artışı, kas ağrısı, bulantı, huzursuzluk, burun akıntısı, uyku problemi, titreyme gibi çekilme belirtileri olma şansını azaltacaktır. Veya sallayarak, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık, görme değişiklikleri veya kusma.

Döküntü veya kovanlar geliştirir, yüzün şişmesi, gözler veya ağız gelişirse veya fluoksetin kullandıktan sonra solunum sorun yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.

Fluoksetin kanama problemleri riskinizi artırabilir. Aspirin, nonsteroid antiinflamatuvar ajanlar (örneğin diklofenak, ibuprofen, naproksen, Advil®, Aleve®, Celebrex®, Voltaren® gibi) de dahil olmak üzere, kanı incelten diğer ilaçları kullandığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun. Veya varfarin (Coumadin®, Jantoven®).

Fluoksetin ile hiponatremi (kanda düşük sodyum) oluşabilir. Karışıklık, konsantrasyon zorluğu, baş ağrısı, hafıza sorunları, zayıflık ve dengesizlik varsa hemen doktorunuza danışın.

Fluoksetin Yan Etkiler

Fluoksetin

Baş dönmesi, baygınlık veya hızlı, çarpmak veya pürüzlü bir kalp atışınız varsa hemen doktorunuzla iletişime geçin. QT uzatması gibi kalp ritmi problemi yaşamışsanız veya siz veya bir aile üyeniz kalp krizi, kalp krizi, düşük tansiyon veya inme geçirdiğinde doktorunuzun bunu bildiğinden emin olun.

Fluoksetin kullanan hastalarda alkol kullanılması önerilmez.

Diyabetik hastalar için

Fluoksetin, bazı kişilerin uykulu olmasına ya da açıkça düşünebilmesine veya kas kontrolünün zayıf olmasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce fluoksetin’e nasıl tepki verdiğinizi, makineler kullandığınızı ya da hareketlerinizi kontrol edebildiğinizde dikkatli olmazsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmaktan emin olun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Anksiyete ve Stres sitalopram, Prozak, Celexa, amitriptilin, paroksetin, Paxil

Majör Depresif Bozukluk trazodon, sertralin, Zoloft, Lexapro, Cymbalta, Prozac

Depresyon Xanax, trazodon, sitalopram, sertralin, Zoloft, Lexapro

Obsesif Kompülsif Bozukluk sertralin, Zoloft, Prozak, paroksetin, Paxil, fluvoksamin