Fibromiyalji: egzersiz yardım mı eder ya da incinir mi?

Belirtilerinizi ağırlaştıracağından korkarak egzersiz yapmak konusunda isteksiz olabilir, ancak araştırmalar düzenli ılımlı egzersizin ağrıyı azalttığını ve işlevi geliştirdiğini gösterir.

Ağrı ve yorgunluk egzersizi ve günlük faaliyetleri zorlaştırabilir, ancak fiziksel olarak aktif olmak çok önemlidir. Araştırmalar düzenli olarak aerobik egzersizin ağrıyı, fonksiyonları ve genel yaşam kalitesini geliştirdiğini defalarca göstermiştir.

Ağrınızı daha da kötüleştireceğinden korkmak için egzersiz yapmaya gönülsüz olabilirsiniz. Ancak düşükten başlayıp yavaş ilerlemek semptomların alevlenmesini önlemeye yardımcı olur. Günde 10 dakika yürüyerek başlamak ve yavaş yavaş haftanın iki veya üç katı kadar yolunuzu 30 ila 60 dakika arasında çalıştırmayı düşünün. Kendinize ayak uydurmanız çok önemlidir. İyi günlerinizi çok fazla yaparsanız, daha kötü günler yaşayabilirsiniz.

Uygun egzersizler arasında yürüyüş, yüzme, bisiklet ve su aerobiği gibi düşük etkili aerobik aktiviteler yer alır. Fibromyaljiye aşina bir fizyoterapist size bir ev egzersiz programı geliştirmenize yardımcı olabilir. Önemli ölçüde deşifre olduysanız, bu özellikle önemlidir. Haftanın üçünde en az 30 dakika aerobik egzersiz yapmak iyi bir hedeftir.

Mukavemet eğitimi, direnç eğitimi olarak da bilinir, yararlı olabilir, ancak kapsamlı olarak araştırılmamıştır. Direnç eğitimi, kaldırma ağırlıkları, direnç makineleri veya elastik direnç bantları kullanılarak yapılabilecek bir egzersiz türüdür. Güçlendirici egzersiz ayrıca ağrıyı azaltmakta, yaşam kalitesini ve kas gücünü artırmaktadır.

Daha az çalışılmasına rağmen, zihin beden uygulamaları semptomları ve genel iyilik halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yoga ve tai chi, meditasyon, yavaş hareketler, derin nefes alma ve gevşeme özelliklerini bir araya getiren uygulamalardır. Her ikisinin de fibromiyalji semptomlarının kontrolünde yararlı olduğu bulunmuştur.

Doktorunu ziyaret et