Gestasyonel diyabet hastalığı

Gestasyonel diyabet gebelikte (gebelik) gelişir. Diğer şeker hastalığı gibi, gestasyonel diyabet hücrelerinizin şeker (şeker) kullanımını etkiler. Gebelik diyabeti, hamileliğinizi ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek yüksek kan şekerine neden olur.

Herhangi bir gebelik komplikasyonuyla ilgili, ancak iyi haber var. Beklenen anneler sağlıklı gıdalar yiyerek, egzersiz yaparak ve gerekirse ilaç alarak gebelik diyabetini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Kan şekerini kontrol etmek zor bir doğum önleyebilir ve sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutabilir.

Belirtiler

Gestasyonel diyabette kan şekeri doğumdan hemen sonra normale döner. Ancak gebelik diyabetiniz varsa tip 2 diyabet riski taşırsınız. Kan şekerinizi izlemek ve yönetmek için sağlık ekibinizle çalışmaya devam edeceksiniz.

Yaş 25’den büyüktür. 25 yaşından büyük kadınların gestasyonel diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir; Aile ya da kişisel sağlık geçmişi. Prediyabetiniz varsa – tip 2 diyabetin öncülü olabilecek biraz yükselmiş kan şekeri – varsa veya bir ebeveyn veya kardeş gibi yakın bir aile üyesinin tip 2 diyabetli olması durumunda, gestasyonel diyabet geliştirme riski artar. Ayrıca bir önceki gebelik sırasında, 9 kilo (4.1 kilo) ağırlığındaki bir bebek doğurdunuz ya da açıklanamayan bir ölü doğum yaptıysanız, gestasyonel diyabet geliştirebilirsiniz .; Fazla ağırlık. Vücut kütle indeksiniz (BMI) 30 veya daha fazla olduğunda aşırı kilolu iseniz, gestasyonel diyabet gelişimi olasılığınız daha yüksektir .; Beyaz olmayan yarış. Açık olmayan nedenlerle siyah, Hispanik, Amerikan Hintli veya Asya’lı kadınların gestasyonel diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir.

Çoğu kadın için, gestasyonel diyabet belirgin belirti veya belirti oluşturmaz.

Mümkünse, hamile kalmaya çalışmayı ilk kez düşündüğünüzde sağlık bakımı arayın – böylece doktorunuz genel gebelik öncesi sağlıklı yaşam planınızın bir parçası olarak gestasyonel diyabet riskinizi değerlendirebilir. Hamileyken, doktorunuz doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak gestasyonel diyabetle ilgilenir. Gebelik diyabeti geliştirirseniz, daha sık kontrollere ihtiyacınız olabilir. Bunların, doktorunuzun kan şekeri seviyenizi ve bebeğinizin sağlığını izlemesi muhtemel olan gebeliğin son üç ayı boyunca gerçekleşmesi muhtemeldir.

Doktorunuz sizi diyabet konusunda uzmanlaşmış, endokrinolog, kayıtlı bir diyetisyen veya şeker hastalığı eğiticisi gibi ek sağlık uzmanlarına yönlendirebilir. Hamilelik sırasında kan şekeri seviyenizi yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olabilirler.

Aşırı doğum ağırlığı. Kan dolaşımınızdaki ekstra glikoz plasentayı geçer ve bebeğinizin pankreasını ekstra insülin için tetikler. Bu bebeğinizin büyümesine neden olabilir (makrozomi). Çok büyük bebekler – 9 libre ağırlığa sahip olanlar – doğum kanalında tıkalı olma, doğumda yaralanmalara veya C-kesit doğumuna ihtiyaç duyarlar .; Erken (preterm) doğum ve solunum sıkıntısı sendromu. Bir annenin yüksek kan şekeri erken doğum yapma riskini ve doğum öncesi bebeğini doğurabilir. Veya doktor erken doğum önerebilir, çünkü bebek büyüktür .; Erken doğan bebekler solunum zorluğu çeken bir durum olan solunum sıkıntısı sendromu yaşayabilirler. Bu sendroma sahip bebekler akciğerleri olgunlaşana ve güçlüleşene kadar nefes almaya yardım etmelidir. Gestasyonel diyabetli annelerin bebekleri, erken doğmamış olsalar bile solunum sıkıntısı sendromu yaşayabilirler .; Düşük kan şekeri (hipoglisemi). Bazen gestasyonel diyabetli annelerin bebekleri, doğumdan kısa süre sonra kendi insülin üretimlerinin yüksek olması nedeniyle düşük kan şekeri (hipoglisemi) geliştirir. Şiddetli hipoglisemiler bebekte nöbetleri provoke edebilir. İstenilen besleme ve bazen damardan glikoz çözeltisi bebeğin kan şekeri seviyesini normale döndürebilir .; Hayatta sonra tip 2 diyabet. Gestasyonel diyabetli olan annelerin bebeği, daha sonra yaşamda obezite ve tip 2 diyabet gelişme riski yüksektir.

Bebeğiniz doğduktan sonra kan şekeri seviyenizin normale döndüğünden emin olmak için, sağlık ekibi doğumdan hemen sonra ve altı hafta içinde kan şekerinizi kontrol edecektir. Gestasyonel diyabet geçirdiğinizde, kan şekeri seviyenizi düzenli olarak test etmeniz iyi bir fikirdir.

Yüksek tansiyon ve preeklampsi. Gestasyonel diyabet, yüksek kan basıncının yanı sıra preeklampsi – yüksek kan basıncına ve hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit edebilecek diğer semptomlara neden olan ciddi bir gebelik komplikasyonu komplikasyonu yaratır. Gelecekteki diyabet. Gestasyonel şeker hastalığınız varsa, gelecekteki bir hamilelik döneminde tekrar almak olasılığınız daha yüksektir. Yaşlandıkça tip 2 diyabet gelişme olasılığınız da yüksektir. Bununla birlikte, sağlıklı besinler yiyip egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, gelecekte tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir .; Doğumdan sonra ideal vücut ağırlığına ulaşan gestasyonel diyabet öyküsü olan bu kadınların 4’te 1’inden azı sonunda 2’nci şekildeki şeker hastalığına yakalanır.

Sebepler

Kan şekeri testlerinin sıklığı, bebeğinizi doğurmanızdan kısa bir süre sonra test sonuçlarına bağlı olacaktır.

Araştırmacılar neden bazı kadınların gestasyonel diyabet geliştiğini bilmiyorlar. Gestasyonel şeker hastalığının nasıl ortaya çıktığını anlamak için gebeliğin vücudunuzun glikoz işlemesini nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Vücudunuz, kan dolaşımınıza giren şeker (glükoz) üretmek için yediğiniz yiyecekleri sindirir. Buna karşılık, pankreasınız – mide arkasındaki büyük bir bez – insülin üretir. İnsülin, glikozun kan dolaşımınızdan vücudunuzun hücrelerine taşınmasına yardımcı olan, enerji olarak kullanıldığı bir hormondur.

Hamilelik sırasında bebeğinizi kan dolaşımına bağlayan plasenta, yüksek seviyelerde çeşitli hormonlar üretir. Neredeyse hepsi hücrelerinde insülinin etkisini azaltarak kan şekerinizi yükseltir. Gebelik sırasında yemeklerden sonra ılımlı kan şekeri yükselmesi normaldir.

Bebeğiniz büyüdükçe plasenta giderek daha fazla insülin bloke eden hormon üretir. Gestasyonel diyabette plasenta hormonları, kan şekerinde bir artışa neden olur ve bebeğinizin büyümesini ve refahını etkiler. Gebelik diyabeti genellikle gebeliğin son yarısı – bazen 20. haftanın başlarında, ancak genellikle geç olmadan gelişir.

Risk faktörleri

Herhangi bir kadın gestasyonel diyabet geliştirebilir, ancak bazı kadınlar daha büyük bir risk altındadır. Gestasyonel diyabet için risk faktörleri şunları içerir:

Randevu öncesi kısıtlamaların farkında olun. Randevuyu hazırlarken, kan çalışması için hızlı olup olmamanız gerektiğini sorun veya tanı testlerine hazırlanmak için başka bir şey yapın .; Gestasyonel diyabet ile ilgisiz görünebilecek belirtiler de dahil olmak üzere sahip olduğunuz belirtileri yazın. Belirgin belirtilere sahip olmayabilirsiniz, ancak fark ettiğiniz alışılmadık bir şeyin günlüğünü tutmanız iyi olur .; Büyük stresler veya yakın geçmişteki yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere kilit kişisel bilgileri not edin .; Alınan tezgah üstü ilaçlar, vitaminler veya takviyeleri de içeren tüm ilaçların bir listesini yapın; Mümkünse bir aile bireyi veya arkadaş edin. Eşlik eden biri kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir.

Komplikasyonlar

Gebelik diyabetli kadınların çoğunda sağlıklı bebek doğar. Bununla birlikte, dikkatli bir şekilde yönetilmeyen gebelik diyabeti, kontrolsüz kan şekeri düzeylerine yol açabilir ve doğum yapmak için bir C-kesitine ihtiyaç duyulması olasılığı da dahil olmak üzere sizin ve bebeğiniz için sorunlara neden olabilir.

Durumumu kontrol altına almaya yardım etmek için ne yapabilirim? Yemek planlamamda, egzersiz programında ve baş etme stratejilerinde bana yardımcı olabilecek bir diyetisyen veya diyabet eğitimcisi tavsiye edebilir misiniz ?; Kan şekerimi kontrol etmek için ilaç almam gerekip gerekmediğini belirleyecek nedir? Tıbbi yardım istemem için ne gibi belirtiler olmalı? Alabileceğiniz broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Bebeğinizi etkileyebilecek komplikasyonlar; Gebelik şeker hastalığınız varsa, bebeğinizin yüksek risk altında olabileceği

Artan susuzluk veya aşırı idrara çıkma deneyimlediniz mi? Eğer öyleyse, bu belirtiler ne zamandan itibaren başlıyordu? Ne sıklıkla onlara sahipsiniz ?; Diğer olağandışı semptomları fark ettin mi? Şimdiye dek diyabet tanısı konmuş bir ebeveyn ya da kardeşin var mı? Daha önce hamile kaldın mı? Daha önceki gebelikleriniz sırasında gestasyonel diyabetiniz oldu mu ?; Daha erken gebeliklerde başka sorunlarınız mı var? Eğer başka çocuğunuz varsa, doğum sırasındaki ağırlıklar ne kadardır; Hayatınızdaki herhangi bir zamanda çok fazla kilo aldınız mı, kaybettiniz mi?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Erken (preterm) doğum ve solunum sıkıntısı sendromu. Bir annenin yüksek kan şekeri erken doğum yapma riskini ve doğum öncesi bebeğini doğurabilir. Ya da bebeği büyük olduğu için doktoru erken doğum önerebilir.

Erken doğan bebekler solunum zorluğu çeken bir durum olan solunum sıkıntısı sendromu yaşayabilirler. Bu sendroma sahip bebekler akciğerleri olgunlaşana ve güçlüleşene kadar nefes almaya yardım etmelidir. Gebelik diyabetli annelerin bebekler erken doğmamış olsalar bile solunum sıkıntısı sendromu yaşayabilirler.

İlk glikoz testi. Şuruplu bir glikoz çözeltisi içeceksin. Bir saat sonra, kan şekeri seviyenizi ölçmek için kan testinize gireceksiniz. Klinik veya laboratuara göre değişiklik gösterse de, 130 ila 140 mg / dL (mg / dL) veya 7.2 ila 7.8 milimol / litre (DMF) arasında bir kan şekeri seviyesi genellikle bir glikoz testinde normal kabul edilir; Kan şeker seviyeniz normalden yüksekse, gestasyonel diyabet riski taşıdığınız anlamına gelir. Durumunuzun olup olmadığını belirlemek için bir glukoz tolerans testine ihtiyacınız olacaktır .; İzlem glikoz tolerans testi. Gece boyunca hızlı kalıp kan şekeri seviyenizi ölçebilirsiniz. Daha sonra, daha yüksek konsantrasyonda bir glikoz içeren başka bir tatlı solüsyon da içersiniz ve kan şekeri seviyeniz her saat üç saat boyunca kontrol edilecek. Kan şekeri ölçümlerinden en az ikisi normalden yüksekse gestasyonel diyabet tanısı alırsınız.

Tedavi edilmeyen gestasyonel diyabet, doğumdan önce veya doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin ölümüyle sonuçlanabilir.

Kan şekerinizi izleyin. Hamileyken, sağlık ekibiniz, seviyenizin sağlıklı bir aralıkta kalmasını sağlamak için, sabahtan öğleden sonra ve öğünlerden sonra, günde dört ila beş kez kan şekeri kontrol etmenizi isteyebilir. Bu rahatsızlık verici ve zor gelebilir, ancak uygulama ile daha kolay hale gelecektir .; Kan şekerinizi test etmek için, küçük bir iğne (lanset) kullanarak parmağınızdan bir damla kan şekeri çekip kan şekeri sayacına yerleştirilmiş bir test şeridine koyun – kan şekeri seviyenizi ölçen ve gösteren bir cihaz; Sağlık ekibi, doğum ve doğum sırasında kan şekerinizi izleyecek ve yönetecektir. Kan şekeriniz yükselirse, bebeğinizin pankreası yüksek seviyede insülin salabilir – bu da doğumdan hemen sonra bebeğinizde düşük kan şekerine neden olabilir .; Takip kan şekeri kontrolleri de önemlidir. Gestasyonel diyabet sahibi olmak, hayatın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırır. Seviyenize dikkat etmeniz için sağlık ekibinizle birlikte çalışın. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz gibi sağlık teşvik eden yaşam tarzı alışkanlıklarının korunması, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir .; Sağlıklı diyet. Doğru türde yiyecekleri sağlıklı porsiyonlarda tüketmek, kan şekerinizi kontrol altına almanın ve sizi çok daha fazla kilo vermeyi önlemenin en iyi yollarından biridir; bu da komplikasyonlar açısından daha yüksek risk oluşturabilir. Doktorlar gebelik sırasında kilo vermenizi tavsiye etmiyor – vücudunuz büyüyen bebeğinizi desteklemek için çok çalışıyor. Fakat doktorunuz gebelik öncesi kilonuza dayanarak kilo alma hedeflerini belirlemenize yardımcı olabilir .; Sağlıklı bir diyet meyve, sebze ve tahıllara, yani beslenme ve lif bakımından zengin olan ve yağ ve kalorileri düşük olan gıdalara odaklanır ve tatlılar da dahil olmak üzere son derece rafine edilmiş karbonhidratları sınırlar. Her kadın için tek bir diyet doğru değildir. Mevcut kilo, hamilelik kilo alma hedefleri, kan şekeri seviyenizi, egzersiz alışkanlıklarınızı, yiyecek tercihlerinizi ve bütçenizi temel alan bir yemek planı hazırlamak için kayıtlı bir diyetisyene veya diyabet eğitimcisine danışabilirsiniz .; Egzersiz. Düzenli fiziksel aktivite, gebelik öncesi, sırasında ve sonrasında her kadının sağlık planında önemli bir rol oynamaktadır. Egzersiz, vücudunuzu glikozu hücrelerinize, enerji için nerede kullanmaya teşvik ederek kan şekerinizi düşürür. Egzersiz aynı zamanda hücrelerinin insülin duyarlılığını arttırır; bu da vücudunuz şekeri taşımak için daha az insülin üretmesi gerektiğini ifade eder; Ek bir avantaj olarak, düzenli egzersiz sırt ağrısı, kas krampları, şişkinlik, kabızlık ve sorun uykusu dahil olmak üzere gebeliğin bazı ortak rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Egzersiz, emek ve doğumun zor işi için sizi şekillendirmenize yardımcı olabilir .; Doktorunuzun durumu iyidir, haftanın bir gününde orta derecede yoğun egzersizi hedefleyin. Bir süre aktif olmadıysanız, yavaş başlayın ve giderek gelişin. Yürüyüş, bisiklet ve yüzme hamilelik boyunca iyi seçimlerdir. Ev işleri ve bahçe işleri gibi günlük faaliyetler de önemlidir .; İlaçlar. Diyet ve egzersiz yeterli değilse, kan şekerinizi düşürmek için insülin enjeksiyonlarına ihtiyacınız olabilir. Gestasyonel diyabetli kadınların yüzde 10-20’si kan şekeri hedeflerine ulaşmak için insüline ihtiyaç duyar. Bazı doktorlar oral kan şekeri kontrol ilaçları reçete ederken diğerleri, ağız uyuşturucularının gestasyonel diyabet kontrolü için enjekte edilebilir insülin kadar güvenli ve etkili olduğunu onaylamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna inanmaktadır .; Bebeğinizin gözetim altında tutulması. Tedavi planınızın önemli bir kısmı bebeğinizin gözlemidir. Doktorunuz tekrarlanan ultrasonografi veya diğer testlerle bebeğinizin gelişimini izleyebilir. Vade tarihinden önce emek vermezseniz – bazen daha erken – doktorunuz doğum eylemi başlatabilir. Vade tarihinizden sonra teslim etmek, sizin ve bebeğinizin komplikasyonları riskini artırabilir.

Gebelik şeker hastalığı anne riskini de arttırabilir

Gelecekteki diyabet. Gestasyonel şeker hastalığınız varsa, gelecekteki bir hamilelik döneminde tekrar almak olasılığınız daha yüksektir. Yaşlandıkça tip 2 diyabet gelişme olasılığınız da yüksektir. Bununla birlikte, sağlıklı besinler yiyip egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, gelecekteki 2. tip diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı yiyecekler yiyin. Yüksek lif ve düşük yağ ve kalorili gıdalar seçin. Meyvelere, sebzelere ve tahıllara odaklanın. Tadından veya beslenmeden ödün vermeden hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için çeşitli çaba harcayın. Porsiyon boyutlarını izle .; Aktif tutun. Hamilelik öncesi ve sırasında egzersiz yapmanız sizi gestasyonel diyabet gelişmesine karşı korumanıza yardımcı olabilir. Haftanın birçok gününde 30 dakika boyunca ılımlı etkinlikte bulunmayı hedefleyin. Günlük canlı bir yürüyüş yapın. Bisikletini sür. Yüzmek turlar .; Gününüze 30 dakikalık tek bir egzersiz yapamazsan, birkaç kısa oturum daha iyi yapabilir. İş yerindeyken uzak bir yere park et. Hedefinize ulaşmadan önce bir duraktan otobüsle çıkın. Aldığınız her adım sağlıklı kalma şansınızı arttırır .; Hamilelik öncesinde fazla kilo verin. Doktorlar gebelik sırasında kilo kaybı önermezler. Ancak, hamile kalmayı planlıyorsanız, önceden fazla kilo vermeniz, daha sağlıklı bir hamilelik yaşamanıza yardımcı olabilir .; Yeme alışkanlıklarınızda kalıcı değişikliğe odaklanın. Daha sağlıklı bir kalp, daha fazla enerji ve artan benlik saygısı gibi kilo vermenin uzun vadeli faydalarını hatırlayarak kendinizi motive olun.

Testler ve teşhis

Doğumdan sonra ideal vücut ağırlığına ulaşan gestasyonel diyabet öyküsü olan bu kadınların 4’te 1’inden azı sonunda 2’nci şekildeki şeker hastalığına yakalanır.

Çoğu durumda, hamileliğiniz sırasında rutin taramanın bir sonucu olarak gebelik diyabetiniz olduğunu öğrenirsiniz. Kan şekeriniz yüksek testler alırsa büyük olasılıkla hemen randevu almanız istenir. Hamileliğinizin seyrini izlemek için daha sık rastlanan düzenli prenatal randevulara da sahip olacaksınız.

Aşağıdaki bilgiler, randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Tedaviler ve İlaçlar

Doktorunuzla vakit geçirmenize yardımcı olacak soruların bir listesini yapın. Gestasyonel diyabet için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Başa çıkma ve destek

Doktorunuzun, özellikle de onu ilk kez görmeniz durumunda sizinle ilgili sorularınız olması muhtemel. Doktorunuz sorabilir

Önleme

Teşhis koyduğunuz anda gestasyonel şeker hastalığını kontrol altına almaya yönelik adımlar atabilirsiniz. Doktorunuz daha fazla değerlendirme yapmayı önerirse, takip randevularınızı mümkün olan en kısa sürede hazırlayın. Her hafta siz ve bebeğiniz için geçerlidir.

Doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve kendinize iyi bakmalısınız. Sağlıklı yiyecekler yiyin, egzersiz yapın ve gestasyonel diyabet konusunda olabildiğince çok şey öğrenin.

Tıbbi uzmanlar, gestasyonel diyabet için tarama kurallarının tek bir setinde anlaşmaya varmamıştır. Bazılarınız, eğer 25 yaşından gençseniz ve herhangi bir risk faktörü bulunmuyorsa gebelik diyabet taramasına ihtiyaç olup olmadığını sorgular. Diğerleri, tüm hamile kadınların taranmasının, tüm gestasyonel diyabet vakalarını tanımlamanın en iyi yolunun olduğunu söylüyor.

Gebelik diyabeti hakkında daha fazla bilgi edinin

Doktorunuz hamileliğinizin erken döneminde gestasyonel diyabet için risk faktörlerini muhtemelen değerlendirecektir.

Gebelik öncesi gebelik öncesi vücut kitle indeksi (BKİ) 30 ya da daha yüksek olan ya da anne, baba, kardeşiniz ya da diyabetli bir çocuğunuz varsa – doktorunuz ilk başta şeker hastalığını test edebilir Doğum öncesi ziyaret.

Gebelik diyabeti hakkında daha fazlası

Ortalama olarak gestasyonel diyabet riski taşıyorsanız, ikinci trimesterde – gebeliğin 24 ila 28 haftası arasında – tarama testi yaptırmanız muhtemelen olacaktır.

İlk glikoz testi. Şuruplu bir glikoz çözeltisi içeceksin. Bir saat sonra, kan şekeri seviyenizi ölçmek için kan testinize gireceksiniz. Klinik veya laboratuara göre değişiklik gösterse de, 130 ila 140 miligram / dsilitre (mg / dL) veya 7.2 ila 7.8 milimol / litrelik bir kan şekeri seviyesi genellikle bir glikoz testinde normal kabul edilir.

Kan şeker seviyeniz normalden yüksekse, gestasyonel diyabet riski taşıdığınız anlamına gelir. Durumunuzun olup olmadığını anlamak için bir glukoz tolerans testine ihtiyacınız olacak.

Doktorunuz, özellikle son üç aylık hamileliğiniz sırasında sıklıkla muayene önermektedir. Bu sınavlar sırasında doktorunuz kan şekerinizi izleyecektir. Doktorunuz sizden tedavi planınızın bir parçası olarak kendi kan şekerinizi günlük olarak izlemenizi isteyebilir.

Kan şekerinizi kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız, insülin kullanmanız gerekebilir. Diğer gebelik komplikasyonlarınız varsa, bebeğinizin sağlığını değerlendirmek için ek testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu testler, bebeğin kanını kendinize bağlayarak bebeğinize oksijen ve besin sağlayan plasentanın fonksiyonunu değerlendirir.

Gebelik diyabetinin kontrol edilmesi zorlaşırsa, plasentayı etkileyebilir ve bebeğe oksijen ve besin maddelerinin verilmesini tehlikeye atabilir.

Doktorunuz bebeğinizin gebelik süresince refahını izlemek için de testler yapacaktır.

Doktorunuz doğumdan sonra kan şekerinizi kontrol edecek ve altı ila 12 hafta içinde seviyenizin normale döndüğünden emin olabilirsiniz. Testleriniz normalse ve çoğu – diyabet riskinizi en az üç yılda bir değerlendirmeniz gerekir.

Gelecekteki testler şeker hastalığını veya predediği gösteriyorsa – kan şekerinizin normalden yüksek ancak diyabet olarak düşünülmeyecek kadar yüksek bir durum – önleme çabalarınızı arttırmak veya diyabet yönetim planını başlatmak konusunda doktorunuzla konuşun.

Bebeğinizin sağlıklı kalması ve gebelik ve doğum sırasında komplikasyonlardan kaçınmak için kan şekerinizi izlemek ve kontrol etmek esastır. Ayrıca, gelecekteki kan şekeri düzeylerinizi de yakından görmek isteyeceksiniz. Tedavi stratejileriniz aşağıdakileri içerebilir:

Kan şekerinizi izleyin. Hamileyken, sağlık ekibiniz, seviyenizin sağlıklı bir aralıkta kalmasını sağlamak için, sabahtan öğleden sonra ve öğünlerden sonra, günde dört ila beş kez kan şekeri kontrol etmenizi isteyebilir. Bu, rahatsızlık verici ve zor gelebilir, ancak uygulama ile daha kolay hale gelecektir.

Kan şekerinizi test etmek için, küçük bir iğne (lanset) kullanarak parmağınızdan bir damla kan çizin, daha sonra kanı bir kan şekeri sayacına yerleştirilmiş bir test şeridine koyun – kan şekeri seviyenizi ölçen ve gösteren bir cihaz.

Sağlık ekibi, doğum ve doğum sırasında kan şekerinizi izleyecek ve yönetecektir. Kan şekeriniz yükselirse, bebeğinizin pankreası yüksek seviyede insülin salabilir – bu doğumdan hemen sonra bebeğinizde düşük kan şekerine neden olabilir.

Takip kan şekeri kontrolleri de önemlidir. Gestasyonel diyabet sahibi olmak, hayatın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırır. Seviyenize dikkat etmeniz için sağlık ekibinizle birlikte çalışın. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz gibi sağlık teşvik eden yaşam tarzı alışkanlıklarının korunması, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı diyet. Doğru türde yiyecekleri sağlıklı porsiyonlarda tüketmek, kan şekerinizi kontrol altına almanın ve sizi çok daha fazla kilo vermeyi önlemenin en iyi yollarından biridir; bu da komplikasyonlar açısından daha yüksek risk oluşturabilir. Doktorlar gebelik sırasında kilo vermenizi tavsiye etmiyor – vücudunuz büyüyen bebeğinizi desteklemek için çok çalışıyor. Ancak doktorunuz gebelik öncesi kilonuza dayanarak kilo verme hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet meyve, sebze ve tahıllara, yani beslenme ve lif bakımından zengin olan ve yağ ve kalorileri düşük olan gıdalara odaklanır ve tatlılar da dahil olmak üzere son derece rafine edilmiş karbonhidratları sınırlar. Her kadın için tek bir diyet doğru değildir. Mevcut kilo, hamilelik kilo alma hedefleri, kan şekeri seviyenizi, egzersiz alışkanlıklarınızı, yiyecek tercihlerinizi ve bütçenizi temel alan bir yemek planı hazırlamak için kayıtlı bir diyetisyene veya diyabet eğitimcisine danışabilirsiniz.

Egzersiz. Düzenli fiziksel aktivite, gebelik öncesi, sırasında ve sonrasında her kadının sağlık planında önemli bir rol oynamaktadır. Egzersiz, vücudunuzu glikozu hücrelerinize, enerji için nerede kullanmaya teşvik ederek kan şekerinizi düşürür. Egzersiz aynı zamanda hücrelerin insülin duyarlılığını arttırır; bu da şeker taşımak için vücudunuzun daha az insülin üretmesi gerektiğidir.

Ek bir avantaj olarak, düzenli egzersiz sırt ağrısı, kas krampları, şişkinlik, kabızlık ve sorun uykusu dahil olmak üzere gebeliğin bazı ortak rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Egzersiz, aynı zamanda emek ve doğumun zor işi için şekil almanıza yardımcı olabilir.

Doktorunuzun durumu iyidir, haftanın bir gününde orta derecede yoğun egzersizi hedefleyin. Bir süre aktif olmadıysanız, yavaş başlayın ve giderek gelişin. Yürüyüş, bisiklet ve yüzme hamilelik boyunca iyi seçimlerdir. Ev işleri ve bahçe işleri gibi günlük faaliyetler de sayılır.

Doğmamış bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek bir durumunuz olduğunu bilmek stresli. Ancak, kan şekeri düzeyinizi kontrol etmeye yardımcı olacak adımlar – sağlıklı besinler yiyip düzenli egzersiz yapmak gibi – stresin hafifletilmesine yardımcı olmak ve bebeğinizi beslemek ve gelecekte tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olmak için yardımcı olabilir. Bu egzersiz ve iyi beslenme, sağlıklı bir hamilelik için olduğu kadar sağlıklı bir yaşam için de güçlü araçlar yapar – siz ve bebeğiniz için.

Gestasyonel diyabet konusunda olabildiğince fazla bilgi edinirseniz muhtemelen daha iyi hissedeceksiniz. Sağlık ekibinizle konuşun. Gestasyonel diyabet hakkında kitap ve makaleler okuyun. Gestasyonel diyabetli kadınlar için bir destek grubuna katılın. Ne kadar çok şey biliyorsanız, o kadar çok kontrole gelirsiniz.

Gestasyonel şeker hastalığını önlemeye gelince hiçbir garanti yoktur – ancak gebelik öncesinde daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz ne kadar iyi olur. Gestasyonel diyabet yaşadıysanız, bu sağlıklı seçenekler gelecek gebeliklerde veya yolda tip 2 diyabet geliştirme riskinizi de azaltabilir.

Aktif tutun. Hamilelik öncesi ve sırasında egzersiz yapmanız sizi gestasyonel diyabet gelişmesine karşı korumanıza yardımcı olabilir. Haftanın birçok gününde 30 dakika boyunca ılımlı etkinlikte bulunmayı hedefleyin. Günlük canlı bir yürüyüş yapın. Bisikletini sür. Yüzmek turlar.

Gününüze 30 dakikalık tek bir egzersiz yapamazsan, birkaç kısa oturum daha iyi yapabilir. İş yerindeyken uzak bir yere park et. Hedefinize ulaşmadan önce bir duraktan otobüsle çıkın. Aldığınız her adım sağlıklı kalma şansınızı arttırır.

Hamilelik öncesinde fazla kilo verin. Doktorlar gebelik sırasında kilo kaybı önermezler. Ancak, hamile kalmayı planlıyorsanız, önceden fazla kilo vermek, daha sağlıklı bir hamilelik yaşamanıza yardımcı olabilir.

Yeme alışkanlıklarınızda kalıcı değişikliğe odaklanın. Daha sağlıklı bir kalp, daha fazla enerji ve artan benlik saygısı gibi kilo vermenin uzun vadeli faydalarını hatırlayarak kendinizi motive olun.

Için semptomlar ve tedavi

1

 1

)