Fosamax

Terapötik Sınıf: Kalsiyum Regülatörü

Fosamax için kullanır

Kimyasal Sınıf: Bisfosfonat

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Alendronat kullanımı çocuklarda endike değildir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda alendronatın yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Fosamax’ı Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle ve hasta bilgi ekiyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

İlacınızı boş karnına alın. Sabahleyin yatmadan hemen önce, herhangi bir yiyecek, içecek veya diğer ilaçlardan en az 30 dakika önce alınmalıdır. Yiyecek ve içecekler (örneğin, maden suyu, kahve, çay veya meyve suyu) vücut tarafından emilen alendronat miktarını azaltacaktır. 30 dakikadan daha uzun süre beklenmesi ilacın daha fazla emilmesine izin verecektir. Antasitler, kalsiyum veya vitamin takviyeleri gibi ilaçlar alendronatın emilimini de düşürecektir.

Alendronat oral sıvı kullanıyorsanız, ilacı aldıktan hemen sonra en az 2 ons (çeyrek fincan) su içirin. Bu, ilacın bağırsaklarınıza ulaşmasına ve vücut tarafından daha çabuk emilmesine olanak tanır.

Tableti tam cam (6 ila 8 ons) sade bir su ile yutun. Boğaz tahrişine neden olabileceğinden, tableti emmeyin veya çiğneyin.

Alendronat efervesan tablet alıyorsanız, sadece oda sıcaklığında 4 santigrat derece su (mineral su veya aromalı su değil) içinde çözün. Efervesan durduktan sonra en az 5 dakika bekleyin ve daha sonra çözeltiyi 10 saniye karıştırın ve içeceksin.

Alendronat aldıktan sonra ve günün ilk yemeğini almadan önce en az 30 dakika boyunca yatmayın. Bu, alendronatın mideye daha hızlı ulaşmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda özofagustaki tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır.

Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini (süt veya diğer süt ürünlerinde bulunan) ile dengeli bir diyet yemeniz önemlidir. Bununla birlikte, alendronat kullandıktan sonra 30 dakika veya daha uzun süre içerisinde herhangi bir gıdalar, içecekler veya kalsiyum takviyeleri almayın. Bunu yapmak, bu ilacın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Doktorunuz tarafından verilen doz talimatlarını yakından izleyin. Yapmadığınız takdirde bu ilacın çalışma biçimini etkileyebilir. Doktorunuza sormadan aniden bu ilacı kullanmayı bırakmayın.

Ağırlık egzersizleri yapın, duman veya fazla içiyorsanız doktorunuza bildirin. Doktorunuz, dozunuzu belirlerken bunları dikkate almalıdır.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Her gün ilaç almakta olan hastalar için: Eğer bir dozu kaçırırsanız veya ilacı sabah kullanmayı unuttuysanız kaçırdığınız dozu atlayın ve ertesi sabah ilacınızı alın. Aynı gün iki tablet almayın. Ertesi gün düzenli programınıza dönün.

Fosamax’ın Doğru Kullanımı

Haftalık bir programdaysanız ve bu ilacın bir dozunu kaçırdıysanız, hatırladığınızda ertesi sabah onu alın. Gelecek hafta seçtiğiniz gün ilaçınızı alarak olağan programınıza geri dönün.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Efervesan tableti nemden koruyun ve kullanmaya hazır olana kadar blister ambalajından çıkarmayın.

Bu ilacı uzun süre alacaksanız, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri izlemek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Bu ilaç özofagusunuzu tahriş edebilir. Bu ilacın özofagusunuza zarar vermeye başladığını düşünüyorsanız, bu ilacı almayı bırakın ve doktorunuzu arayın. Yemek borusunda bazı belirtiler mide ekşimesi (normalden daha yeni veya daha kötü), yutma sırasında ağrı, göğsünüzün merkezinde ağrı, sorun yutkunma veya midenin yolunuza sıkıştığını hissettiriyor.

Fosamax Kullanırken Önlemler

Tüm sağlık çalışanlarına alendronat kullandığınızı söylemeniz önemlidir. Alendronat kullanırken diş hekimliğiniz varsa, çenenizde ciddi bir sorun yaşamanız muhtemeldir.

Özellikle dişlerinizde veya çenelerinizde yeni tıbbi problemler konusunda doktorunuza haber verin. Bu ilacı kullanırken ciddi kemik, eklem veya kas ağrınız varsa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç kandaki kalsiyum miktarını düşürebilir. Kas spazmları veya seğirmesi, parmaklarınız, ayak parmaklarınız veya dudaklarınızda hissizlik veya karınkanlık gibi düşük kalsiyum düzeyleri belirtileri gelişirse derhal doktorunuzu arayın.

Bu ilaç, uyluk kemiği kırıkları geliştirme riskinizi artırabilir. Bu, uzun süre kullanırsanız daha yaygın olabilir. Uyluklar, kasık veya kalçalarda donuk veya ağrılı bir ağrınız varsa hemen doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Fosamax Yan Etkileri

Fosamax (alendronat)

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Osteoporoz önleme alendronat, Evista, Actonel, raloksifen, Boniva, Reclast, ibandronat, risedronat

Osteoporoz hidroklorotiyazid, alendronat, östradiol, kalsiyum karbonat, Prolia, Premarin, Evista, Caltrate

Paget Hastalığı alendronat, Actonel, Reclast, Zometa, kalsitonin, risedronat, Miacalcin, zoledronik asit