Donma kılavuzu – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Frostbite aşırı soğukta vücut dokularının (cilt, kas, kemik) dondurulmasıdır. 59 Fahrenheit veya altında, deriye yakın kan damarları daralmaya başlar (daraltır). Bu, vücudunuzun ana vücut sıcaklığını korumaya yardımcı olur. Aşırı soğukta veya vücut soğukta uzun süre maruz kaldığında, bu koruyucu strateji, vücudunuzun bazı bölgelerinde kan akışını tehlikeli derecede düşük seviyelere düşürebilir. Soğuk sıcaklık ve kötü kan akımı kombinasyonu doku hasarına neden olabilir. Buzlanma, kalpten en uzaktaki vücut parçalarında ve soğuğa maruz kalmış çok fazla yüzey alanına sahip olma olasılığının yüksektir. Bu bölgeler ayak parmakları, parmaklar, kulaklar ve burunları içerir .; Dış hava sıcaklığı 28 Fahrenheit veya daha düşük olana dek vücut dokusu donmaz. Aşırı soğuk maruz kalan doku alanları donmaya başlarsa, bazı hücrelerde buz kristaller oluşur ve bu hücrelere sıvı akar. Bu, hücrelerin patlamasına neden olabilir. Hasar gören kan damarları, sıvı ve proteinleri dokuya sızdırıp şişme ve kabarmaya neden olabilir; çünkü doku tekrar ısıtıldığında ek hasar meydana gelebilir; Frostbite, frostnip denilen cildin en üst katmanlarının yüzeysel dondurulmasından, kaslar ve kemikler gibi daha derin dokuları etkileyen ciddi donmaya kadar değişir. Hasar miktarı, yükseklik, rüzgar soğuğu, kan dolaşımı ve vücut kompozisyonu dahil olmak üzere soğuk hava sıcaklığının yanı sıra çeşitli faktörlere bağlıdır. Donma riskini artıran faktörler; Hareketsizlik; Bozulmuş düşünce (psikiyatrik sorunlardan, tıbbi hastalıktan veya madde bağımlılığı kaynaklı); Yaşlılık, özellikle dolaşım sorunlarınız varsa; Cildi ıslatın; Metal ile temas; Maruz kalan cildin geniş alanları; Soğuktan kaynaklanan önceki donma veya diğer yaralanmalar; Düşük vücut yağ yüzdesi; Dehidrasyon; Dolaşımı bozan sıkı kıyafetler giymek; Vücut ısısı kaybını arttıran alkol; Dehidrasyonu arttıran kafein içmek; Kollarınızın kan akışını düşüren nikotin kullanma; Az kontrol altındaki diyabet

Belirtiler

Donuk havada, cilt uyuşuk veya normal hissedilebilir. Mumlu ve beyaz görünüyor ya da her zamankinden daha hafif. Frostnip parmak, kulak kepçeleri, yanaklar ve parmaklarda ortaktır. Dondurma sonrası cildi ısındığında, kırmızıya dönüşebilir .; Hafif donması durumunda, doku hissizleşir ve yumuşakça hissedilir. Normalden, hatta beyazdan daha açık görünüyor. Kabarcık oluşabilir. Donma ilerledikçe ya da yaralı cildi ısıttıktan sonra cilt normalden daha pembe ya da kırmızı olabilir .; Derin donma durumunda, cilt hissizdir ve ahşap gibi sertleşir. Soluk veya beyaz görünüyor. Bu noktada, kas ve kemik dondurulabilir. Daha şiddetli don hareketi vakalarında, cilt doku hasarına bağlı olarak mavi, gri veya hatta siyahlaşabilir. Bu değişiklikler bazen alan ısınmadan sonra olmaz .; Teşhis; Doktorlar cildi inceleyerek donmayı teşhis eder. Hafif donmayı derin dondurucudan ayırt etmek, cildi çözülmeden önce zor olabilir. Çözündükten sonraki 48 saat içinde şeffaf kabarcıklar oluşursa, hafif dereceli donma bozukluğunuz olur. Çözündükten sonra kan veya bulutlu sıvı dolu kabarcıklar 48 saatten uzun sürerse kabarcık derinleşir .; Beklenen Süre; Hafif frostbite vakalarında kalıcı doku hasarı olmayabilir. En ağır vakalarda amputasyon gerekebilir. Her bir don hareketi durumu biraz farklıdır .; Önleme; Donma riskini önlemenin en kolay yolu, soğuktan korunmaktır .; Soğuk havalarda dışarıda olmak zorundaysanız, birkaç şekilde kendinizi koruyabilirsiniz; Gevşek kıyafetler giyin. En dıştaki tabaka ısı kaybını azaltmak için rüzgara dayanıklı olmalıdır. İç kat ipek, polipropilen veya yün sizi pamuktan daha sıcak tutacaktır .; Kuru kalmak. Kayak yaparken veya snowshoeing ediyorsanız ve terleyiyorsanız, ıslak kat giysilerini kaldırın veya cildinizden nemi çıkaran tabakalar giyin .; Yalnız gitmemeye çalış. Başkasıyla soğukkanlı bir ortamda bulunuyorsanız, periyodik olarak birbirinizi buzlanma belirtileri açısından kontrol edebilirsiniz .; Titreşmeye başlıyorsanız, mümkünse içeri giriniz .; Benzin gibi sıvı yakıtları tutmayın. Soğuk sıcaklıklarda yakıt, donma noktasının altına düşebilir ancak sıvı halde kalabilir. Cildinize dokunursa derhal buharlaşır ve anında donmasına neden olabilir .; Koruyucu gözlük takın. Özellikle soğuk, rüzgarlı koşullarda kornealarınızın donması mümkündür.

Teşhis

Doktorlar cildi inceleyerek donmayı teşhis eder. Hafif donmayı derin dondurucudan ayırt etmek cilt eritilmeden önce zor olabilir. Çözündükten sonraki 48 saat içinde şeffaf kabarcıklar oluşursa, hafif dereceli donma bozukluğunuz olur. Çözündükten sonra kan veya bulutlu sıvı dolu kabarcıklar 48 saatten uzun sürerse kabarcık derinleşir.

Ne kadar sürer?

Hafif frostbite vakalarında kalıcı doku hasarı olmayabilir. En ağır vakalarda amputasyon gerekebilir. Her donma olayı biraz farklıdır.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Donma önlemenin en kolay yolu, soğuk algınlığına maruz kalmamaktır.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Donma ağrısı veya hafif dereceli donmayı tedavi etmek için bölgeye hafifçe hava üfleyin veya vücudun daha sıcak bir alanına yerleştirin. Örneğin, parmaklarınızı koltuk altına veya avuç içlerinize kulaklarınıza koyun veya parmaklarınızı başkasının elleri arasına koyun.

Ne zaman doktora gitmelisin

Cildiniz ağrılı, gri veya mavi, dokunmak zor, kabarmış veya aşırı derecede şişmiş haldeyseniz, doktorunuza veya acil servise başvurun.

Prognoz

Donmuş veya hafif dereceli donukluk genellikle komplikasyonları olmaksızın mükemmel bir prognoza sahiptir. Derin donma, amputasyona neden olabilir. Enfeksiyon, donmayı zorlaştırabilir ve daha da fazla doku ölümüne neden olabilir ve hayati tehlike oluşturabilir.